Turecko blokuje tureckým Kurdům přístup na sociální sítě a weby | E15.cz

Turecko blokuje tureckým Kurdům přístup na sociální sítě a weby

Hlavní sídlo Twitteru na Market Street v San Francisku
Hlavní sídlo Twitteru na Market Street v San Francisku
• 
ZDROJ: Twitter (Jasper Sanidad)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecké úřady začaly blokovat kurdské internetové stránky. Napsal to turecký list Hürriyet, podle nějž mají uživatelé problémy dostat se na stránky Twitteru a Facebooku. Podle listu je za opatřením turecký telekomunikační úřad a cílené stránky jsou obtížně dostupné nejen v Turecku, ale také v severním Iráku, kde působí zakázaná turecká Strana kurdských pracujících (PKK).

Turecká armáda v pátek vstoupla do bojů proti islámským radikálům v severní Sýrii a bombardovala také pozice tureckých Kurdů, kteří se uchýlili v minulých letech na sever Iráku.

Deník hovořil s právníkem specializovaným na počítačovou technologii Mehmetem Alim Köksalem, který se domnívá, že se turecké úřady snaží kontrolovat provoz na sociálních sítích, aby zachytily komunikaci členů a příznivců PKK. Kvůli tomu se prý může přístupnost serverů zpomalovat.

Parlament v březnu schválil bezpečnostní zákon, který vládě umožňuje zablokovat internetovou stránku z důvodu „ochrany života, majetku, národní bezpečnosti nebo veřejného pořádku“. Telekomunikační úřad může tento zákon uplatnit do čtyř hodin a až dodatečně si vyžádat náležité povolení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video