Uber je nejhodnotnějším soukromým startupem na světě | E15.cz

Uber je nejhodnotnějším soukromým startupem na světě

Uber, San Francisco.
Uber, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies je nejhodnotnější začínající soukromou firmou na světě. Podle údajů poskytovatele informací o soukromých společnostech PrivCo je hodnota firmy téměř 51 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Uber tak překonal čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi, jehož hodnota je podle PrivCo 46 miliard dolarů.

Třetí místo patří podle CNN Money firmě Airbnb, která provozuje internetové stránky s nabídkami bytů k pronájmu na dovolenou, s hodnotou 25 miliard dolarů.

Hodnota firmy Uber se zvýšila o deset miliard USD za pouhých sedm měsíců, dodal analytik PrivCo Chris Pisarski. Zatímco firmě Facebook trvalo téměř sedm let, než její hodnota vzrostla na 50 miliard dolarů, Uberu se to podařilo za pět let. Služby firmy nyní fungují ve více než 300 městech v 50 zemích.

Firmě se nejnověji podařilo získat od investorů, mezi kterými byli údajně Microsoft a indický mediální konglomerát Bennett Coleman & Co., téměř jednu miliardu dolarů. Peníze chce Uber použít na růst v Indii, kde slíbil investovat v příštích devíti měsících do svých operací jednu miliardu dolarů, ale také v Číně. Peníze by také mohly pomoci firmě zaplatit náklady na současné spory s regulátory v některých zemích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video