Utajovaný americký bezpilotní raketoplán odstartoval do vesmíru | E15.cz

Utajovaný americký bezpilotní raketoplán odstartoval do vesmíru

Bezpilotní raketoplán X-37B
Bezpilotní raketoplán X-37B
• 
ZDROJ: U.S. Air Force

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Experimentální nepilotovaný raketoplán X-37B amerického letectva odstartoval ke čtvrté tajné misi. Na oběžnou dráhu jej z floridského Mysu Canaveral vynesla raketa Atlas V. Americké vzdušné síly nespecifikovaly, jak dlouho ve vesmíru zůstane, ani jaký náklad veze.

Stejně jako v případě minulých výprav byla odtajněna pouze malá část nákladu stroje, který připomíná zmenšenou verzi někdejších raketoplánů NASA. Jedním z účelů tohoto letu jsou údajně experimenty s novým iontovým pohonem.

Část nákladu má na palubě vedle letectva rovněž NASA, která chce vyzkoušet, jak bude téměř stovka nových materiálů reagovat na vystavení vesmírnému prostředí. Spekulace o tom, že by vzhledem k míře utajení mohl raketoplán být novou vesmírnou zbraní, vzdušné síly USA odmítají.

Miniraketoplán dlouhý necelých devět metrů startuje s pomocí rakety a rovněž přistává jako bývalé raketoplány, takže je po horizontálním dosednutí na zem opětovně použitelný. Při minulém letu strávil mimo Zemi 675 dní a vrátil se loni v říjnu, kdy přistál v Kalifornii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.