V Domě U Černé Matky Boží bude znovu muzeum kubismu | E15.cz

V Domě U Černé Matky Boží bude znovu muzeum kubismu

Dům U Černé Matky Boží v Praze
Dům U Černé Matky Boží v Praze
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novou expozici českého kubismu vytvoří v Domě U Černé Matky Boží v Praze Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM). Otevřít by se měla v první polovině příštího roku a nahradí expozici, kterou v kubistickém domě v Celetné ulici dříve provozovala Národní galerie v Praze.

Záměrem muzea je podle jeho mluvčí Jany Ulipové zachování značky Muzea českého kubismu a vytvoření atraktivní expozice, která představí výjimečný přínos českých umělců ke kubismu. Ten se právě jen v českém prostředí výrazně rozvinul do zcela unikátní podoby v oblasti architektury, užitkových předmětů a interiéru.

Kubistický dům opustila NG 1. září. „UPM bylo připraveno převzít prostory Muzea kubismu v Domě U Černé Matky Boží v říjnu, ale jednání mezi Státním fondem kultury, ministerstvem kultury a Uměleckoprůmyslovým muzeem dosud probíhají,“ uvedla mluvčí. Dům patří Státnímu fondu kultury.

Muzeum potřebuje náhradní prostory, neboť se blíží rekonstrukce jeho hlavní budovy. Další získá v Obecním domě, kde by měla vzniknout dočasná expozice z významných děl z jeho sbírek. Přístupná zůstane Galerie Josefa Sudka na Úvoze, své sbírky nábytku a hraček UPM celoročně prezentuje na zámku Kamenice nad Lipou.

Kubistická budova od Josefa Gočára z roku 1912 se podle Ulipové dočká dílčích oprav a nové expozice. Bude klást důraz na bohatší zastoupení interiérové tvorby, jejíž fond v UPM je světově unikátní. Doplní ho ukázky užité grafiky, volného umění a architektury. Návštěvníci se setkají s nábytkem Pavla Janáka, Josefa Chochola, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana, plakáty Františka Kysely či Jaroslava Bendy a výběrem děl Emila Filly, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty či Otto Gutfreunda.

UPM připravuje vedle rekonstrukce své hlavní budovy i výstavbu centrálního depozitáře sbírek v Praze ve Stodůlkách. Obě akce mají stavební povolení a čekají na vyhlášení výběrových řízení. Celkem mají stát celkem tři čtvrtě miliardy korun a měly by být zahájeny v příštím roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video