V muzeu výjimečně ukážou zlatý poklad | e15.cz

V muzeu výjimečně ukážou zlatý poklad

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už jen třikrát ukáže kolínské muzeum unikátní zlaté šperky.

Zlatý poklad. Bezpochyby právě ten je největším lákadlem nové výstavy Lidé doby bronzu, jež je do konce srpna k vidění v kolínském Regionálním muzeu. Jde o nález, který archeologové objevili u Velimi poblíž Kolína.

„Je to velká vzácnost. Proto ji také ukážeme už jen párkrát,” řekl ředitel muzea Vladimír Rišlink.
Zlaté spirálovité šperky viděli poprvé návštěvníci vernisáže v minulém týdnu.

„Další příležitost bude během kolínské Muzejní noci. Poklad zapůjčený z Archeologického ústavu Akademie věd ukážeme ještě jednou v červenci a pak v srpnu,” uvedla kurátorka muzea Simona Bubeníková.

Zapůjčené poklady

Výstava představuje archeologické nálezy věcí z období 2000 až 800 let před naším letopočtem. Její značná část je v Polabí vůbec poprvé. Exponáty totiž pocházejí ze sbírek jiných muzeí; například z Kladna, Mělníka, Čáslavi, Roztok u Prahy nebo Čelákovic.

Pro šestadvacetiletou kurátorka kolínského muzea Simonu Bubeníkovou je výstava o životě člověka z doby bronzové premiérou.

„Byla jsem hodně nervózní, hlavně když jsem měla mluvit na vernisáži,” řekla. Kvůli propagaci výstavy se dokonce nechala nafotit na plakáty a informační panel.

V kolínském muzeu začala jeho současná kurátorka pracovat už jako studentka vysoké školy. Archeologie však pro Bubeníkovou byla koníčkem už od jejích patnácti let. „Tehdy poprvé jsem šla pracovat na vykopávky. A hned jsme tomu propadla,” uvedla. LIDÉ DOBY BRONZU V KOLÍNSKÉM MUZEU

• kde: Regionální muzeum Kolín, Červinkovský dům, Brandlova ulice čp. 27

• otevřeno: úterý až pátek 9–17; sobota a neděle 10–17

• vstupné: dospělí 30 korun, děti a důchodci 15 korun

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video