V Německu se rozhořel spor s Amazonem o audioknihy | E15.cz

V Německu se rozhořel spor s Amazonem o audioknihy

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svaz německých prodejců knih obvinil americký internetový obchod Amazon a jeho divizi Audible z vytváření monopolu na trhu s audioknihami. Na praktiky Amazonu si stěžuje u německého antimonopolního úřadu i u Evropské komise, napsala agentura Reuters.

Firmy Amazon a Audible podle svazu zneužívají svou dominantní pozici na trhu k tomu, aby přiměly vydavatele k souhlasu s „absurdními podmínkami“ pro prodej audioknih. Svaz tvrdí, že více než 90 procent audioknih je v Německu stahováno přes služby Amazon, Audible a iTunes. Služba iTunes patřící společnosti Apple přitom audioknihy odebírá výhradně od firmy Audible.

„Cílem obchodního modelu firem Amazon a Audible je zničení skvělé struktury obchodu s knihami v Německu. Tyto společnosti nepokrytě směřují k vytvoření monopolu,“ uvedl šéf svazu Alexander Skipis. Evropská komise uvedla, že stížnost svazu posoudí. Komise již v červnu začala vyšetřovat praktiky Amazonu při prodeji elektronických knih. V případě porušování antimonopolních pravidel může komise vyměřit firmám pokutu ve výši až deseti procent jejich celosvětových tržeb.

Amazon je největším internetovým prodejcem na světě. Firma nedávno zahájila provoz v novém distribučním centru v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

Český rozhlas spustil Radiotéku, nabízí audioknihy zdarma

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video