Vědci možná našli způsob, jak uchovat sílu antibiotik | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vědci možná našli způsob, jak uchovat sílu antibiotik

Vědci možná našli způsob, jak uchovat sílu antibiotik
Bakterie
• 

ČTK

Vědci z Lundské univerzity nejspíše nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Tým profesora Anderse Haakanssona totiž zjistil, že specifický proteinový komplex v mateřském mléce zvyšuje citlivost bakterií na antibiotickou léčbu. Před problémem rostoucí odolnosti bakterií opakovaně varuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které se některé nemoci dosud považované za banální stanou během několika desetiletí opět smrtelnými.

Informaci přinesl portál The Local.

Zmíněným proteinovým komplexem, který je označován jako HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumor Cells - lidský alfa-lactalbumin smrtelný pro nádorové buňky), se Haakansson zabýval již před zhruba dvaceti lety v rámci svého postgraduálního studia. Tehdy spolu s dalšími kolegy zjistil, že látka je schopná likvidovat některé rakovinné buňky, aniž by poškodila ty zdravé.

„Zajímavější ale je, že HAMLET činí některé bakterie citlivějšími na antibiotika,“ řekl Haakansson. „Zatím se zdá, že HAMLET může učinit vůči antibiotikům citlivé všechny bakterie,“ dodal.

Haakansson doufá, že HAMLET by mohl navždy ukončit neustálý závod ve vývoji nových a silnějších antibiotik, které dokážou překonat rostoucí odolnost bakterií vůči starším preparátům. Vědci nyní nový lék vycházející z komplexu testují na zvířatech. První zkoušky na lidech, kteří trpí chronickými infekcemi, je možné očekávat za jeden až dva roky.

Vědci budou hledat nová antibiotika ve velkých hloubkách moří

Vědci z Plzně rychleji zjistí rezistenci bakterií na antibiotika

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!