Vědci ve spolupráci s Teslou prodloužili výdrž Li-Ion baterií na 20 let, cílem je dostat se na několik desetiletí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vědci ve spolupráci s Teslou prodloužili výdrž Li-Ion baterií na 20 let, cílem je dostat se na několik desetiletí

Karel Javůrek - VTM.cz

Tesla v současnosti používá nejpokročilejší baterie typu Li-Ion, které vyvíjí ve spolupráci s Panasonicem v Gigafactory 1. Elon Musk se už v minulosti vyjádřil, že Tesla sleduje všechny různé „revoluční“ technologie v oblasti baterií a žádná zatím není a v nejbližší době ani nebude reálná pro průmyslovou výrobu.

Tesla tak v červnu minulého roku uzavřela pětiletou spolupráci s vědci v čele s Jeffem Dahnem, který je jedním z původních tvůrců Li-Ion baterií. Hlavním cílem spolupráci je přijít na to, jak prodloužit životnost baterií, které Tesla v elektromobilech používá, v nejlepším případě až na desítky let.

Jak Jeff Dahn v rozhovoru uvedl, výzkum pokračuje velmi rychle a úspěšně. Už po necelém roce se jim podařilo zvýšit životnost dvojnásobně, tedy přibližně na 20 let. Výzkum se pochopitelně týká nejen baterií pro elektromobily (Nickel Manganese Cobalt Oxide), ale i pro PowerPacky a Powerwally (Nickel Cobalt Aluminum Oxide).

Mezi vedlejší cíle pak patří klasické zlepšení v oblasti ceny a kapacity, stejně tak bezpečnosti baterií. Vzhledem k tomu, že si Tesla v oblasti záruky na baterie opravdu věří (aktuálně je 8 let), můžeme do budoucna očekávat ještě značné prodloužení.

V Česku už jezdí osobní vlak na vodík. Na jedno natankování ujede až 800 kilometrů

Volocopter 2X: sportovní elektrická koptéra pro dva lidi jde do výroby, bude umět fungovat i jako bezpilotní „taxi“

Autor: Karel Javůrek - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!