Vinařství podváděla, musí stáhnout lahve z prodeje | E15.cz

Vinařství podváděla, musí stáhnout lahve z prodeje

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila podvod při prokazování původu vín u velkopavlovické firmy Vinium.

„Vinium hrozny neznámého původu vykoupilo od tří různých společností, které je nakupovaly od jiných překupníků. Hrozny a produkty z nich vyrobené prodávalo společnosti České vinařské závody,“ uvádí za inspektory Petra Hoferková výsledky rozsáhlé kontroly.

Inspektoří odhalili více než deset tun hroznů neznámého původu. Šlo o odrůdy Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín červený, Muškát Moravský a Modrý Portugal. Ani jedna z firem nebyla schopná průkazně doložit jejich původ.

Při výkupu si Vinium neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele uvedeného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích. Kontrolou u vinařů, kteří byli na fakturách zapsání jako pěstitelé, inspekce zjistila, že hrozny použili pro vlastní potřebu, nebo je prodali zcela jiným společnostem.

„O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat, není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí,“ namítla Hoferková.

Inspektoři prozatím zakázali vložit do oběhu na téměř 145 tisíc litrů vína. Číslo však není konečné. Z milionu kilogramů hroznů lze totiž vyrobit 700 až 750 tisíc litrů vína.

„S Českými vinařskými závody a Vinium budou na základě výsledků kontrol zahájena správní řízení. Takto zaměřené hloubkové kontroly budou probíhat také u jiných výrobců vína a jejich dodavatelů hroznů,“ dodala Hoferková.

Přitom to není tak dávno, co jižní Moravou otřásl skandál, když někteří vinaři z Břeclavska a Hodonínska prodávali vína s prestižní etiketou. Obsah lahví jim však neodpovídal.

Na trhu se objevilo více než pět milionů litrů vína s nejasným původem, tedy téměř desetina roční domácí produkce. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v roce 2007. Následně obvinila osmnáct společností. Mezi nimi byli i čtyři firmy z regionu - Vinařství Zaječí, Livi Dubňany, České vinařské závody, které vlastní Vinium Velké Pavlovice, a Vinařství Mutěnice.

Navíc ani to nebylo první pochybení českých a moravských vinařství. V roce 2009 například vyšlo najevo, že společnost České vinařské závody prodávala italské víno, které bylo přitom směsí laciných vín ze zahraničí. Firma nakoupila víno od firmy Vína Velké Moravy, která zfalšovala dodací faktury.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.