Steve Jobs: Počítačový mág se odebral do digitálního nebe před deseti lety | e15.cz

Vizionář, který změnil svět. Do digitálního nebe se před deseti lety odebral Steve Jobs

ČTK, fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bývá označován za vizionáře, technologického guru nebo za největšího génia počítačové éry. Spoluzakladatel a výkonný ředitel americké firmy Apple Steve Jobs, jehož mocnou zbraní byla předvídavost a určování trendů ve vývoji počítačového průmyslu, zemřel přesně před deseti lety v 56 letech.

Rodák ze San Franciska (narodil se 24. února 1955) založil firmu s vykousnutým jablkem v logu v roce 1976 s přítelem Stevem Wozniakem. Chtěli postavit osobní počítač dostupný všem. Rok nato poslali na trh Apple II, který zanedlouho prostřednictvím zaměstnaneckých akcií nadělal z desítek pracovníků firmy milionáře.

Přerod  z typicky garážové firmy v instituci se stamilionovými obraty ale Jobsovi nesedl, a tak ve firmě založil divizi Macintosh. V roce 1984 přišla s počítačem, nad nímž experti kroutili hlavami. Místo složitých příkazů se ovládal pomocí myši a menu.

Macintosh nesklidil význačný komerční úspěch především kvůli nedostatku softwaru. Třenice kolem nepovedeného projektu způsobily, že management Applu Jobse v květnu 1985 vyhodil. Zpět ke kormidlu skomírajícího Applu byl povolán v roce 1997 a už o tři roky později experti prohlašovali, že se firmě vrátila vize.

Jobs, bez něhož by byl svět elektronických produktů nudnější, ať už jde o poslední verzi počítače Apple, MP3 přehrávač iPod nebo tablet iPad, zemřel na rakovinu slinivky 5. října 2011 v kalifornském Palo Altu.

K poselstvím, které jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních čtyřiceti let zanechala, patří i toto poznání: „Vědomí, že zemřete, je nejlepší způsob, jaký znám, jak nespadnout do pasti přesvědčení, že máte co ztratit. Už teď jste nazí. Není důvod nejít za svým srdcem.“

Prohlédněte si galerii, kde najdete i fotografie prvního počítače Apple 1, který se v roce 2020 prodal za 1,3 milionu dolarů

Podívejte se na video o dalším vizionáři Elonu Muskovi

Video se připravuje ...

Autor: ČTK, fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery