Vláda odstraní rozpory v zákonech o bydlení | E15.cz

Vláda odstraní rozpory v zákonech o bydlení

Vláda se v průběhu příštích dvou let pokusí odstranit rozpory mezi připravovaným občanským zákoníkem a ve sněmovně schválenou novelou občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je ze schválené novely 90 procent v souladu s chystaným občanským zákoníkem.

Nový občanský zákoník vláda projedná na jaře, potom se jím zhruba rok bude zabývat parlament, uvedl ministr. Zákoník by pak měl vstoupit v účinnost v polovině roku 2013. „Jsme připraveni občanský zákoník, který se dva roky bude projednávat, ještě dopilovat, aby rozpory byly odstraněny,“ řekl Pospíšil. V oblasti bydlení je podle něj třeba upravit „drobné nuance“. Poslanec za ČSSD Stanislav Křeček v debatě poukázal na nedostatky schválené novely, které podle něj představuje například rušení služebních bytů.

Připravovaný občanský zákoník naopak služební byty neruší, poznamenal. Křeček také upozornil, že schválená novela počítá s tím, že pronajímatel má právo rozhodnout o tom, s kým bude nájemce bydlet. „To je protiústavní zásah, který tam ministerstvo pro místní rozvoj prosadilo. V novém občanském zákoníku je řečeno, že nájemce má právo bydlet, s kým chce. To je zásadní rozpor,“ řekl Křeček.

#####Musí se reagovat na konec regulace nájemného

Pospíšil poznamenal, že vláda musela novelou občanského zákoníku reagovat na konec regulace nájemného. Podle novely budou nájemci a pronajímatelé mít mimo jiné pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného. Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Pospíšil také připomněl, že navrhovaný nový občanský zákoník počítá i s odškodněním lidí za ztrátu radosti z dovolené. Cestovní kanceláře by ho platily v případě, že nedodrží podmínky ve smlouvě o zájezdu, například pokud slíbí pobyt na pobřeží, a zákazník pak bydlí jinde. Výši odškodného budou určovat soudy. „Většinou se jedná ve vyspělých zemích asi o polovinu té ceny, co dovolená stála,“ popsal Pospíšil. Cestovní kancelář by přitom měla vracet cenu zájezdu, a navíc zákazníkovi vyplatit také odškodnění.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud