Vodafone spustil volání přes Wi-Fi. Vyplatí se hlavně v zahraničí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vodafone spustil volání přes Wi-Fi. Vyplatí se hlavně v zahraničí

Vodafone spustil volání přes Wi-Fi. Vyplatí se hlavně v zahraničí
Smartphone (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Highways Agency via Flickr
Jan Pavec

Jan Pavec

Mobilní operátor Vodafone jako druhý v Česku dal svým zákazníkům možnost volání přes Wi-Fi a datové sítě LTE. Služba umožňuje volat nebo psát SMS pod stejným číslem jako v klasické síti. Zatím je ve fázi testování. Přidanou hodnotu bude mít zejména v místech, kde není mobilní signál. V tomto případě bude výhodnější i volání ze zahraničí, zejména mimo Evropskou unii.

Mobilní operátor slibuje spojení s druhým číslem do dvou sekund a vyšší kvalitu hovorů, pokud oba telefony využívají volání přes technologii LTE. Její pomocí se dají posílat i SMS zprávy. To zatím ovšem většina smartphonů s výjimkou Samsung Galaxy S6 nedokáže. Zákazníci s jinými telefony ovšem už mohou využívat volání přes Wi-Fi sítě s pomocí speciální aplikace, kterou Vodafone vyvinul.

O2 změnilo podmínky datových tarifů, spotřebitelský dTest ho za to žaluje

Volání přes Wi-Fi je možné využívat i v zahraničí, přičemž zákazník zaplatí tolik jako v případě hovoru v Česku. Přes mobilní internet technologie LTE můžou zákazníci volat pouze v České republice, využitá se ovšem nezapočítávají do měsíčních limitů.

Jako první s voláním přes internet přišel předloni T-Mobile, ten ho ovšem omezuje na území České republiky. Službu si zákazník musí sám aktivovat. Vedle zahraničí je volání přes internet užitečné také v prostorách, kde je dostupná Wi-Fi síť, ale ne klasický mobilní signál. „Mezi taková místa patří zejména podzemní prostory, suterény domů nebo velké budovy se železobetonovou konstrukcí,“ uvedla tisková mluvčí Veronika Exnerová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!