Top 10 nejlepších virtuálních muzeí a galerií světa | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vydejte se do deseti nejlepších virtuálních muzeí a galerií světa i teď z pohodlí obýváku

nos

Muzea a galerie po celém světě zůstávají zavřená kvůli pandemii koronaviru. Milovníkům kultury se ale otevírají nové možnosti. Virtuální prohlídky bez front a nákupu vstupenek. Mnohdy to umožní divákům více, než by dokázali projít během návštěvy dané instituce v realitě.

Podívejte se na tisíce obrazů, soch, instalací a novinek ve výběru listu The Guardian on-line.

Muzeum J. Paula Gettyho, Los Angeles

Expozice je jedinečná tím, že nabízí ke zhlédnutí díla, která vznikala uplynulých šet tisíc let. Proto je jedním z nejlepších center umění na západním pobřeží USA. K vidění je neuvěřitelná tvůrčí škála. Od neolitických hliněných postav po Van Goghova a Renoirova plátna.

getty.edu

Vatikánská muzea, Řím

Klenuté stropy, složité nástěnné malby a tapiserie, tím je jedinečné Vatikánské muzeum. Nabízí se i virtuální prohlídka muzeí, Sixtinské kaple a celého Vatikánu, která vede do baziliky a náměstí svatého Petra. 

museivaticani.va 

Guggenheimovo muzeum, Bilbao

Neuvěřitelná stavba z oceli a titanu od architekta Franka Gehryho u břehu řeky Nervión ve španělském Bilbau představuje atraktivní umění již zvenčí. Vnitřní interaktivní prohlídka provádí diváky unikátní sbírkou poválečné americké a evropské malby a sochařství. 

guggenheim-bilbao.eus

Stát nám přispívá groteskně málo, odvedeme mu mnohem víc, říká šéf centra DOX Leoš Válka

Muzeum přírodní historie, Londýn

Výlet do pravěku, botanické unikáty, motýli, obří krystaly. To nabízí londýnské muzeum přírody. Rozsáhlá sbírka přírodovědného muzea je oblíbená jak pro Londýňany, tak pro turisty. V pohodě domova vás provede interaktivní on-line průvodce

nhm.ac.uk

Rijksmuseum, Amsterdam

Obrovské muzeum má rozsáhlou sbírku uměleckých a historických předmětů v osmi desítkách galeriích. Roku 2013 byl dokončen desetiletý projekt rekonstrukce, který transformoval prostor a kombinuje prvky vznešenosti 19. století s moderním osvětlením a proskleným atriem. Díky interaktivní prohlídce se diváci dostanou do blízkosti každého tahu štětcem Vermeera, Rembrandta a dalších holandských mistrů. 

rijksmuseum.nl

Národní muzeum moderního a současného umění, Jižní Korea

Muzeum se rozkládá na několika místech. Hlavní galerie je v Kwačchonu a pobočky v Deoksugungu, Soulu a Čchongdžu. Virtuální prohlídky nabízejí směs tisků, designu, sochařství, fotografií, nových médií a dalších rozsáhlých instalací. Od tvůrců jako Joseph Beuys po Warhola.

mmca.go.kr

Muzeum d'Orsay, Paříž

Bývalé nádraží Gare d'Orsay, je domovem děl Cézanna, Moneta a dalších francouzských mistrů. Pod 138 metrů dlouhou zakřivenou skleněnou střechou se nachází největší sbírka impresionistických a postimpresionistických děl na světě. Virtuální prohlídka zahrnuje také on-line výstavu mapující historii budovy. 

m.musee-orsay.fr

Britské muzeum, Londýn

Klenutý strop nádvoří Britského muzea tvoří 3 212 různých skleněných tabulí. Kromě tohoto velkolepého prostoru mohou diváci najít ve virtuální prohlídce Rosettskou desku, egyptské mumie a další zázraky starověku. 

britishmuseum.org

Za objektivem Martin Stranka. Photoshop je pro fotografa nástroj jako pro kuchaře nůž

MASP, São Paulo

Muzeum Museo de Arte v brazilském São Paulu má jednu z nejširších historických sbírek, ukazuje i virtuální galerie. Provede diváky uměleckou tvorbou od 14. do 20. století. 

masp.org.br

Národní galerie, Londýn

Za čtyřmi impozantními lvy na londýnském Trafalgarském náměstí stojí Národní galerie, která ukrývá 2 300 výtvarných děl z doby od 13. do poloviny 20. století. K dispozici je sedm výstavních prostor renesančního umění a centrální sál, který nabízí 360 pohledových virtuálních prohlídkových stránek. 

nationalgallery.org.uk

Podívejte se na Mars. Robot Curiosity vytvořil dosud nejdokonalejší snímek rudé planety

Autor: nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!