Výhledy českého realitního trhu se začínají zhoršovat | E15.cz

Výhledy českého realitního trhu se začínají zhoršovat

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemský realitní trh čeká v příštím roce v nejlepším případě stagnace nebo dokonce další propad. Shodli se na tom diskutující na konferenci o trhu nemovitostí. Český trh citelně pocítí dopady aktuální krize v eurozóně, řekl v úvodu konference prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

„Tlak na to, aby lidé začali šetřit, bude čím dál větší a bude to trvat minimálně dva roky,“ uvedl šéf hospodářské komory. Pokles spotřebitelské poptávky podle něj vzápětí pocítí i firmy. „Co se týče developmentu, vidíme rok 2012 velmi černě,“ poznamenal manažer Passerinvest Group Zdeněk Passer. Zahajování nové výstavby je podle něj v současnosti záležitost buď pro „blázny“, nebo vlastníky kapitálu s pochybným původem. „Myslím, že řada z developerů bude dělat za pár let zcela jiný byznys,“ dodal Passer.

Ochlazení tuzemského trhu by přišlo i bez hospodářské recese, soudí ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal. V posledních 20 letech se totiž podle něj v Česku jen zaplňovalo prázdné místo na trhu, na němž chyběly například kvalitní kanceláře či sklady. „Ochlazení bylo logické, finanční krize situaci jen prohloubila,“ řekl Pácal. V příštím roce očekává na českém trhu stagnaci nebo mírné zhoršení.

Dobrá nálada na trhu nepanuje ani podle ředitelky realitní poradenské společnosti Knight Frank Zdeňky Klapalové. Přesto se snažila pesimistické výhledy na vývoj trhu s nemovitostmi mírnit. V letošním roce se podle ní v Česku daří například investicím do podnikatelských nemovitostí, v Praze je prý navíc celkem přijatelná úroveň neobsazenosti kanceláří kolem deseti procent. Investice do podnikatelských nemovitostí se v Česku za letošní tři čtvrtletí podle poradenské firmy Jones Lang LaSalle zvýšily na 1,7 miliardy eur (asi 42 miliardy korun) z 393 milionů eur (kolem deseti miliard korun) za stejné období roku 2010.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video