Vylepšená li-ion baterie se nabije za 6 minut a má abnormální životnost | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vylepšená li-ion baterie se nabije za 6 minut a má abnormální životnost

Jan Šablatura - VTM.cz

Toshiba ukázala prototyp baterie, který má neuvěřitelné vlastnosti. Po 5000 nabíjecích cyklech si uchová 90 % kapacity a rychle se nabíjí i v -10 °C.

Toshiba předvedla novou generaci SCiB lithium-iontových baterií, které vydrží pro dnešní dobu nezvykle kruté zacházení a jejich rychlosti nabíjení se zdají dnešní optikou jako sci-fi.

Klíčem úspěchu je použití lithiové anody spolu s katodou tvořenou oxidy titanu a niobu (TNO), přesněji chemicky Ti2Nb10O29. Použitím této metody lze rovněž zdvojnásobit kapacitu bateriových článků oproti těm, které se používají v moderních Li-ion bateriích.

Okolo Země proletěl vetřelec. Astronomové našli objekt, který nepochází ze sluneční soustavy

Důraz na větší kapacity ale nebylo původní zaměření výzkumu. Ten se soustředil zejména na rychlost nabíjení. Nejnovější prototyp baterie s 50 ampérhodinami se plně nabije za bezmála 6 minut.

U rychlé doby nabíjení však jeho přednosti nekončí. Toshiba tvrdí, že prototyp si zachoval 90 % kapacity po 5000 nabíjecích cyklech. To je při každodenním nabíjení necelých 14 let.

Perovskitové články významně zlevní solární energii. Vývoj nahrává brzkému uvedení do praxe

Baterie se zároveň dokáže nabíjet i v mínusových teplotách. V nejnižší provozní teplotě -10 stupňů Celsia se ale nabíjí o trochu déle, 10 minut.

Předpokládá se, že by tato technologie mohla mít obrovský dopad zejména na trh elektromobilů, neboť by odpadly nejkritizovanější problémy s automobily „jezdícími na baterii“ spojené – dojezd, snižující se kapacita a pomalé nabíjení u nabíjecích stanic. Nutnost čekat desítky minut, než se baterie nabije, není tak komfortní oproti čerpání paliva u benzínových či dieselových aut.

Tesla se rozhodla vybudovat největší úložiště energie na světě

Každopádně tisková zpráva nezmiňuje jednu poměrně důležitou informaci – konečnou cenu. Uvedení na trh lze předpokládat ve fiskálním roce 2019, tedy nejdříve v říjnu příštího roku.

České výrobce užitkových vozidel láká západní Evropa
Chybí nám velký traktor, přiznává manažer Zetoru. Firma spoléhá na slavnou historii
Potřebuje armáda nové vrtulníky? Sovětské helikoptéry slouží už desítky let

Autor: Jan Šablatura - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!