Výročí týdne: Sté narozeniny nejslavnější dámské vůně

Chanel No. 5, ilustrační foto

Chanel No. 5, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Zítra uplyne krásných 100 let od představení nejslavnějšího parfému světa, malého flakonu s nápisem Chanel No. 5. Módní návrhářka Coco Chanel jím poprvé provoněla zkušební kabinky ve svém butiku v ulici Cambon v Paříži 5. května 1921.

Pro Coco Chanel bylo zvolené datum důležité. Číslo 5 pro ni od dětství mělo výrazný symbolický význam a i své nové kolekce představovala nejraději 5. den 5. měsíce. Proto je lehce možné, že i slavný parfém se k zákazníkům dostal nakonec náhodou.

Chemik a voňavkář Ernest Beaux jí totiž připravil celkem deset směsí, ze kterých Chanel zvolila právě vzorek č. 5. Na světě tak bylo i jméno budoucí legendy. Spolupráci s Beauxem Chanel ovšem náhodou nezvolila. Beaux byl bývalý parfumér carského dvora a osobně poslední ruské carevny Alexandry Fjodorovny. Po bolševické revoluci se vrátil do Francie, kde ho Chanel ke spolupráci doporučil její tehdejší přítel, ruský velkokníže Dmitrij Pavlovič. Ten byl mimochodem jedním z vrahů obávaného Rasputina.

Beaux připravil směs z několika desítek složek, z nichž vyčnívají vůně jasmínu, růže a vanilky. Chanel ho začala přidávat jako dárek k nákupům vybraným zákazníkům a úspěch byl v podstatě okamžitý. Někteří klienti vzpomínali, že získat parfém bylo téměř jako vyhrát v loterii. Majitelka proto o rok později začala parfém ve svých buticích raději prodávat.

Původně v malé kulaté lahvičce, která se však neosvědčila pro expanzi prodeje, hlavně při zasílání. Od roku 1924 získal flakon svůj tradiční hranatý tvar, podle některých prý podle tvaru lahve od whisky. Co ho však jednoznačně odlišovalo, byl unikátní osmihranný uzávěr. V průběhu let pak docházelo k drobným úpravám lahvičky, hlavní znaky si však zachovává dodnes. A především výraz prestiže a luxusu, ke které mu pomáhají mnohé celebrity. Nejslavnější výrok pochází od Marilyn Monroe: „Na spaní nosím jen pár kapek Chanelu č. 5.“