Černobyl láká výrazně více turistů než loni | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Z Černobylu Disneyland? Počet zájemců o zájezd na místo jaderné katastrofy prudce roste

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Úspěch televizní minisérie Černobyl se projevuje také v oblasti cestovního ruchu. Agentura Reuters uvedla, že počet turistů, kteří mají zájem o prohlídku opuštěného města Pripjať nebo dokonce samotné jaderné elektrárny, se zvýšil až o 40 procent.

Ředitel cestovní kanceláře SoloEast Sergij Ivančuk řekl agentuře Reuters, že v květnu 2019 došlo u jeho cestovní kanceláře k meziročnímu 30procentnímu nárůstu počtu lídí, kteří poptávají zájezd do této oblasti. „Rezervace pro červen, červenec a srpen vzrostly o přibližně 40 procent,“ doplnil Ivančuk.

Podobná čísla hlásí také Jaroslav Jemelianenko, šéf cestovní kanceláře Černobyl Tour. Prohlídky jsou pořádány v anglickém jazyce a v průměru se pohybují v cenovém rozmezí okolo sta dolarů za osobu. 

Do Černobylu nejen za elektrárnou. Prohlédněte si dronové snímky obřího vojenského radaru

Pro české turisty pořádají zájezdy do černobylské oblasti i tuzemské cestovní kanceláře. Cena dvoudenního zájezdu se pohybuje okolo sedmi tisíc korun. Oblast ukrajinsko-běloruského pomezí je poměrně vděčným cílem turistů již nyní. Loni do ní zavítalo na 60 tisíc cestovatelů.

Exploze zničila reaktor Černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině 26. dubna 1986. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se přitom do ovzduší dostalo přibližně 400krát více radioaktivního spadu než z atomové bomby svržené v roce 1945 na Hirošimu. Radioaktivní mrak se tehdy podle vědců natřikrát přenesl nad Evropou.

Následně nebylo jasné, jak moc je okolí Černobylu kontaminované, a tak úřady vyhlásily kolem zničeného reaktoru třicetikilometrové zakázané pásmo.

Prohlédněte si fotogalerii:

Babiš v Černobylu nebo ve Hře o trůny. Podívejte se na nejnovější díla internetových vtipálků
Reportáž: černobylská pustina ožila turismem, její atraktivitu ještě zvyšuje úspěšný seriál
Černobyl skončil. V Česku a na Slovensku sledovanost konkurovala i Hře o trůny
Prohlédněte si vozy, které byly krátce po tragické explozi Černobylu v akci
Dron E15: Před 34 lety vybuchla elektrárna Černobyl, podívejte se na naše záběry

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!