Z lesa hrůzy se vyloupne park | e15.cz

Z lesa hrůzy se vyloupne park

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nad libereckou přehradou vzniká největší lesopark v Liberci. Na úplnou přeměnu údolí v Zelené srdce Liberce ale nejsou peníze.

Říkají mu les hrůzy anebo Zelené srdce Liberce. Obojí je správně. Háj na kopci nad harcovskou přehradou dříve plný houštin, náletů a nepořádku a potulujících se part má dnes ambice stát se největším lesoparkem ve městě. Zabírá totiž plochu třiatřiceti fotbalových stadionů. Práce na úpravách cest už začaly.
„Už je na čase. Denně jsem přes tu spoušť chodil do práce, místy se nedalo vůbec projít. A ženské se tam bály chodit,“ říká Miroslav Chaloupka, obyvatel Králova Háje.

Stovky metrů cest

Stráň protkaly stovky metrů nových zpevněných stezek s lavičkami. Houštiny a zanedbané stromy dělníci pokáceli a stráň pročistili. Od restaurace Bílý mlýn na opačné straně od hráze postavili dělníci do stráně nové schody k sídlišti.

„Byla velká škoda, že les nad přehradou nikdo systematicky nevyužíval a jen tam těžili dřevo. Přitom jen málo měst se může pochlubit přehradou deset minut od radnice,“ říká Liberečan Jan Soukup, majitel restaurace Bílý mlýn. Dění kolem sleduje nejen proto, že si na přehradě založil živnost, ale i jako místní. I on totiž žije na sídlišti nad přehradou. „Zajímám se o její historii. Byla první v systému jizerskohorských přehrad stavitele Otto Intze, jezdily po ní parníky a od Husovy ulice vedla do vody obří skluzavka, nad pláží stála výstavní kavárna s terasou. Bylo to rekreační srdce města,“ dodal Soukup.
Tím by se přehrada opět mohla stát, alespoň podle projektu, který nechala už dřív nakreslit liberecká radnice. Zahrnuje území od sídliště Kunratické přes vodu až po Králův Háj.
„To, co tam je dnes, je ostudné. Chtěli jsme z Harcova udělat místo odpočinku pro všechny a po celý rok. A vrátit mu život,“ říká liberecký architekt Filip Horatschke, jeden z autorů projektu.

Dráha pro bruslaře

Autoři vymysleli na stráni nad přehradou velký sluneční palouk, síť cyklostezek a pěšin, prolézaček, lávek, altánů ze dřeva a rozhleden. Ulici Zvolenskou kolem vody uzavřeli a přeměnili ji na velkorysou dráhu pro bruslaře. Kolem hlavní pláže umístili dřevěná mola, rozčlenili ji zídkami a terasami. A vybavili převlékárnami a restaurací.
Celkové náklady i s vyčištěním přehrady ale obnášejí stovky milionů. To se vedení radnice zdálo moc, a tak se rozhodlo pro minimalistickou variantu. Úpravy přišly zatím na něco přes dva miliony korun. Šetřit chce i nové vedení.
„Musíme všechno znovu projít a zvážit, abychom zbytečně nevyhazovali peníze,“ zdůrazňuje nastupující liberecký primátor a zastánce zeleně Jan Korytář.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video