Z pánve rovnou do nádrže: KLM zkouší létat na stolní olej | E15.cz

Z pánve rovnou do nádrže: KLM zkouší létat na stolní olej

Tankování směsi stolního oleje a kerosinu do letadla KLM
Tankování směsi stolního oleje a kerosinu do letadla KLM
• 
ZDROJ: KLM

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stolní olej je ekologický, oproti kerosinu snižuje emise uhlíku až o 80 procent. To tvrdí nizozemské aerolinky KLM které olej na zkoušku přimíchávají do klasického paliva. V pátek odstartoval z mezinárodního letiště JFK v New Yorku první takto poháněný letoun, který měl namířeno do Amsterodamu.

Použitý olej na smažení pocházel z vývařovny v americkém státě Louisiana. Tam sloužil k přípravě takzvaných cajunských jídel, což jsou speciality převážně francouzského stylu.

Směs ekologičtějšího paliva je z 25 procent složena z recyklovaného stolního oleje a ze 75 procent z klasického leteckého paliva, tedy kerosinu. Podnik sdělil, že po prvním pátečním letu budou testy pokračovat na dalších 24 spojích přes Atlantik. Zkoušet se bude vždy ve čtvrtek, a to po dobu šesti měsíců.

Šéf KLM Camiel Eurlings listu The New York Post z legrace řekl, že když letadlo tankuje, je cítit něco jako hranolky. Olej sloužil k přípravě smažených korýšů a dalších cajunských specialit, po použití se zpracoval v Louisianě a odtud putoval na letiště do New Yorku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.