Zákon o vlastnictví bytů je znovu ve vládě

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravilo nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Současně ho předložilo k projednání Legislativní radě vlády i samotnému kabinetu. Vyplývá to z internetových stránek ministerstva.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravilo nový zákon o vlastnictví bytů a nebytových prostor. Současně ho předložilo k projednání Legislativní radě vlády i samotnému kabinetu. Vyplývá to z internetových stránek ministerstva. Legislativní rada ministerstvu návrh již dvakrát vrátila, naposledy loni v říjnu. Předloha má nahradit dosavadní zákon o vlastnictví bytů platný od roku 1994.

Za hlavní novinky návrhu MMR označilo zjednodušení a zpřesnění rozhodování společenství vlastníků bytů. Zásadním nedostatkem platného zákona, který je prý nutné urychleně odstranit, je možnost zpochybnit platnost prohlášení vlastníka budovy, pokud je učiněno v rozporu se zákonem nebo nemá náležitosti stanovené zákonem. Tím prý můžou být zpochybněna vlastnická práva majitele. Legislativní rada na podzim ministerstvu návrh vrátila kvůli jeho údajné nejasné koncepci v souvislosti s připravovanou změnou občanského zákoníku. V prosinci 2007 se radě zase nelíbilo, že části zákona byly podle některých názorů na hranici ústavnosti; mezi nejasné body patřila například spoluodpovědnost vlastníků za celý dům.