Glosa Petra Peška: Představení s rouškami | e15.cz

Glosa Petra Peška: Představení s rouškami

Petr Pešek

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přistávání a rolování letadla po ploše v přímém televizním přenosu. Tisková konference hned tří nejvyšších vládních představitelů na pozadí ještě hučících motorů. Dramatická slova, mezi nimiž nechyběla ani válka.

A poté ještě chvíli „živé“, byť poněkud monotónní záběry na vojáky vykládající z letadla krabice s tak očekávaným nákladem respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu…

Za normálních okolností by bylo těžké si představit, že kolem příletu jednoho čínského letadla s částí vládní zakázky se bude dělat takové haló. Situace ale normální není. Je dobře, že sem konečně respirátory, roušky a další ochranné pomůcky začaly ve velkém proudit. I když asi ještě nějakou chvíli potrvá, než se dostanou ke všem lidem.

A je i správné, že se vláda snaží lidi uklidnit, jako na páteční tiskové konferenci. A logické, že „prodává“ zásilku z Číny jako svůj úspěch, zvlášť ve světle svého prvotního otálení. Představení, které se kolem příletu letounu společnosti China Eastern odehrálo, ale přeci jen působilo trochu přehnaně. Kromě ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka, který se měl na zajištění dodávky nejvíc podílet, si příležitost ukázat se před kamerami (a letadlem) nenechal ujít ani premiér Andrej Babiš, nechyběla dokonce ani ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová. Není divu, že se ve svých vyjádřeních opakovali.

Po jejich boku stál čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min, byť premiér mu ještě nedávno spílal a žádal jeho výměnu. Sváry jsou ale zapomenuty. Nyní se ambasador dočkal poděkování od všech tří zástupců české vlády. Dalším zajímavým detailem bylo, jak premiér kvitoval zavedení nouzového stavu, přestože to původně odmítal.

Ale asi je to nějaký zvyk, chodit na přílety letadel s pomocí ve třech. U předchozí zásilky s rychlotesty, která z Číny dorazila v noci na středu, byli pro změnu s ministrem Hamáčkem šéf rezortu obrany Lubomír Metnar a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ale hlavně že zdravotnický materiál, kterého jsme podle lednových slov posledně jmenovaného měli mít dostatek, začal konečně do České republiky proudit. A že se jej snad postupně dočkají všichni, na něž nynější koronavirová krize dopadá. Zvláště ti, kteří obětavě pomáhají s jejím zvládnutím. To ostatní je podružné.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video