Schillerová: Státní rozpočet spadne do více než stomiliardového schodku

Alena Schillerová v roušce v Senátu (18.3.2020)

Alena Schillerová v roušce v Senátu (18.3.2020) Zdroj: Facebook A. Schillerové

Schodek státního rozpočtu v letošním roce kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku překročí 100 miliard korun. V České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Již ve čtvrtek ministerstvo informovalo, že počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun, o desítky miliard korun.

„Pozice je dobrá, nicméně ty výdaje budou tak obrovské a propady příjmů taky tak velké, že musím předložit novelu zákona o státním rozpočtu. Stále to počítáme, ale už teď to bude bezesporu víc než 100 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

Schodek přes 100 miliard korun vykázal státní rozpočet naposledy za rok 2012, a to 101 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Že schodek rozpočtu může letos překonat 100 miliard korun odhadovali v tomto týdnu již ekonomové.

Schodek plánuje ministerstvo financí pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů. Podle ekonomů si to může stát díky příznivému hodnocení ratingovými agenturami a nízkému zadlužení ve srovnání s jinými státy Evropy dovolit. „I s letošním deficitem v řádu několik procent HDP zůstane zadlužení v porovnání s ostatními zeměmi EU nízké. ČR tak nebude mít problém si na finančním trhu půjčit potřebné prostředky,“ uvedl již dříve například hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Obdobně se vyjádřila Národní rozpočtová rada. Podle ní pro překonání situace související s šířením koronaviru je potřebná rychlá a dostatečně masivní reakce rozpočtové politiky státu, která si vyžádá změnu zákona o státním rozpočtu. Výhodou České republiky podle rady je, že proti jiným zemím EU má relativně nízkou úroveň veřejného dluhu. ČR tak má poměrně velký prostor pro stimul ekonomiky ze strany státního rozpočtu.

Podobně se vyjádřil i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Máme spoustu prostoru pro větší fiskální stimulaci. I kdybychom zhoršili podíl dluhu na HDP z 30 na 40, 45 procent, tak spousta zemí v Evropě nám to bude závidět... Máme prostor nejenom k takovémuto schodku (100 miliard), ale možná ještě většímu,“ řekl šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj není nutné se obávat sankcí za nedodržení evropských rozpočtových pravidel. „Různá pravidla teď přestanou platit,“ dodal šéf komory.

Po prolomení nynějšího schodku volají i odbory. Stejně jako zaměstnavatelé žádají o masivní podporu podniků, zaměstnanců i živnostníků. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zmínil částku 300 miliard, tedy zhruba pět procent HDP.

Náměstek ministryně financí Stanislav Kouba na čtvrtečním jednání rozpočtového výboru uvedl, že kvůli dopadům šíření koronaviru bude zasažen státní rozpočet hlavně propadem daňových příjmů. Přesné číslo neuvedl. Propad lze podle něj čekat i u významného zdroje příjmů rozpočtu, kterými jsou odvody na sociální a zdravotní pojištění.

V rámci rozpočtu přitom již MF provádí některé úpravy. Například přesouvá peníze v rámci jednotlivých kapitol na výdaje související s ochranou zdraví. Zrušena bude také účtenková loterie k EET a některé dotace. Zároveň ministerstvo využije rozpočtovou rezervu zhruba 4,9 miliardy korun a rezervu na řešení krizových situaci s rozpočtem 140 milionů korun.