Počet nakažených koronavirem v Česku aktuálně stoupl na 765 osob | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Česko má 774 potvrzených případů koronaviru, uzdravil se čtvrtý pacient

ČTK

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku během pátečního dopoledne stoupl na 774. Ve čtvrtek přibylo 205 nakažených, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Z nemoci se dnes uzdravil čtvrtý pacient. Testováno bylo v Česku přes 11 600 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. 

Podle čtvrtečních informací ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je 63 nakažených v nemocnicích, pět ve vážném stavu.

Podle údajů krajských hygienických stanic, které nezohledňují všechny pozitivní nálezy včetně laboratoří, je lidí s prokázanou nákazou COVID-19 celkem 550. Nejvíce infikovaných má Praha (121), na ní se dotahuje Středočeský kraj s 89 případy, nejméně nákaz eviduje Liberecký kraj (7). Mezi nakaženými převažují muži nad ženami v poměru 296 ku 254.

Co se týče věkových skupin, nejvíce potvrzených případů (108) je mezi 35 až 44 lety, kde dominují muži s 69 případy. U seniorů nad 65 let, kteří jsou považování za nejvíce ohroženou skupinu, je prokázáno 73 případů nákazy. I tady převažují muži.

 Stát zastavil program půjček pro firmy. Chystá další

V zahraničí se nakazilo 41 procent pacientů, zbytek v Česku. Lidé se infikovali zejména v Itálii a Rakousku. Místy nákazy jsou ale také Německo, USA, Španělsko, Británie, Belgie, Irsko, Egypt, Maďarsko, Francie, Izrael, Švýcarské, Slovensko, Thajsko, Řecko, Švédsko, Albánie, Indonésie, Portugalsko, Spojené arabské emiráty a Nizozemsko.

Do Česka dnes dorazila zakoupená zásilka 1,1 milionu respirátorů, první letadlo z Číny s dodávkou 150 tisíc rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu. Materiál z dnešní zásilky bude po vyložení ještě dnes přepraven do centrálního skladu v Pardubicích. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude po poledni jednat s hejtmany o jeho přerozdělení. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Pro veřejnost stát připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků.

Trump trvá na „čínském viru“, ropa roste nevídaným tempem a Peking se obává druhé vlny epidemie

Stát plánuje, že nejméně po dobu následujících šesti týdnů by do Česka měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny. V sobotu má čínská společnost China Eastern přivézt dalších sedm milionů roušek, následně pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Ruslan přiletí na letiště v Pardubicích. Letadla, která si stát objednal u tuzemské společnosti Smartwings, jsou plánovaná jako záložní pro případ nouze.

Od pondělí platí v Česku mimořádné omezení pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, zatím se mohou jít projít do parku či do přírody, ale nikoliv ve větších skupinách. Uzavřeny jsou hranice. Pokud budou lidé obcházet omezení pohybu a karanténu, může přijít na řadu úplný zákaz vycházení. Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula to řekl v Právu. Doufá ale, že k tomu Česku nebude muset přikročit.

Platit zákazníkům za odběr? Koncept negativních cen ropy je živější než kdy dříve

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Hamáček řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl. Některé obce mají z víkendového "nájezdu" chalupářů z velkých měst obavy. Například zástupci z obcí na jihu Plzeňska uvedli, že Pražané se bez omezení a často bez roušek pohybují po obcích, uklízejí svá rekreační sídla, jezdí na sběrné dvory, nakupovat i na výlety.

Lidem nad 65 let je ode dneška na nákup potravin či drogerie nově vyhrazen čas mezi 07:00 a 09:00. Vláda ve čtvrtek po poradě s obchodníky změnila dobu, kterou původně stanovila na 10:00 až 12:00. Vymezený čas se přestal vztahovat na lékárny.

Stát zaplatí 80 procent mezd v uzavřených provozech, proplatí i náhrady v karanténě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!