Igor Záruba: Zpátky na zem

Řecko

Řecko Zdroj: ctk

Informaci, že Řekové dali v nedělních volbách nejvíce hlasů proevropské straně Nová demokracie, zabrala jako pofoukání na bolístku. Euro, jemuž prorokovali skeptici v případě vítězství „protiškrtové“ radikální levice Syriza pozvolný zánik, posílilo vůči dolaru a dostalo se na nejvyšší hodnotu v průběhu června. Euforie však netrvala dlouho. Aby také trvala...

Pohyb směnného kurzu společného platidla nebyl totiž odrazem reality, nýbrž pokračováním naděje, že Syriza nevyhraje a neurychlí pád prestižního evropského projektu, který dostává v posledních dvou letech pořádně zabrat.
I po Aténské „světlé neděli“ platí, že euroklub není ani zachráněn, ani stabilizován.

Zpráva o výsledku voleb není pozitivní, pouze není negativní, trefil se německý FAZ. Strukturální a konjunkturální problémy Řecka zůstávají stejné a na faktu, že Heléni nemohou obsluhu svých dluhů sami zvládnout, se také nic nemění.

Jejich nový kabinet může s unií a MMF spolupracovat, ale to je tak vše. Účty bude platit zbytek kontinentu. Navíc nejen za současnou hříšnou trojici Ř + I + P. Úroky španělských dluhopisů napovídají, že se další ruka natáhne už velmi brzy.