Meme akcie opět v kurzu. Nový vzestup GameStopu svědčí o přehnané euforii na burzách

Ikonickým symbolem nového trendu se stala akcie firmy GameStop prodávající videohry a herní konzole. V prosinci její akcie stála 13 dolarů, ve středu 27. ledna až 380 dolarů.

Ikonickým symbolem nového trendu se stala akcie firmy GameStop prodávající videohry a herní konzole. V prosinci její akcie stála 13 dolarů, ve středu 27. ledna až 380 dolarů. Zdroj: reuters

Historie se neopakuje, ale často rýmuje. Současné dění kolem společnosti GameStop vyvolává vzpomínky na nejdivočejší excesy roku 2021. Nicméně tehdejší mánie se uskutečnila na pozadí rozsáhlých monetárních stimulů. Násilné pohyby na meme akciích byly vedlejšími účinky bezuzdných likviditních infuzí. Proto je aktuální repríza paradoxní – odehrává se totiž v poměrně restriktivním úrokovém režimu. Můžeme z nejnovější epizody kolem GameStopu vyvodit širší závěry pro další vývoj trhů?

Není náhodou, že ke vzedmutí vlny zájmu o akcie skomírajících firem došlo v momentě, kdy se burzy vyhřívají na výsluní historických maxim. Po propadech z dubna, které odstartovaly obavy, že se Fed vydá se sazbami dolů později, než investoři předpokládali, opět převládla euforie. K té přispěl povzbudivý průběh výsledkové sezony. Většina firem z takzvané skupiny big tech reportovala robustní čísla a management naladil optimistický tón ohledně zapojení umělé inteligence (AI). Tomu odpovídá i rekordní úroveň kapitálových výdajů. Na takový trend by se standardně nahlíželo s obezřetností, momentálně se ovšem interpretuje jako fakt, že technologické giganty dokážou AI rychle monetizovat.

Dalším faktorem je evergreen v podobě měnové politiky. Zprávy o dubnové inflaci přiživily naděje, že se Fed do snižování úroků pustí. Správci peněz však ignorují skutečnost, že podle předpokladů ze začátku roku již k prvnímu „cutu“ mělo dojít. V tuto chvíli jim stačí alespoň vidina, že nějaké snížení sazeb letos nastane. Přestože načasování zůstává nejisté, směr cesty je jasný.

Minulý týden navíc zveřejnila své zisky Nvidia, což je v danou chvíli společnost s největší relevancí pro celý burzovní svět. Přestože výsledky společnosti Arm posloužily jako upozornění, že ani potenciál AI není nekonečný, nelze vyloučit možnost, že Nvidia překvapí růstem zisků. Firma totiž stále disponuje výhodou plynoucí z její dominantní pozice ve výkonných čipech. Výsledky Nvidie by mohly poskytnout trhům impulz pro další posílení.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!