Jaroslav Bukovský: Wall Street už zase rozdává obědy zdarma aneb Kam na stovky procent?

Wall Street nabízí ve svém menu i akcie, jejichž cenové výkyvy připomínají žánr science fiction.

Wall Street nabízí ve svém menu i akcie, jejichž cenové výkyvy připomínají žánr science fiction. Zdroj: Grafika e15

Wall Street je v krizi. Kdyby tento text byl mluveným slovem, nechali bychom po tomto výroku asi tak půlminutovou pauzu na to, aby si všichni posluchači poklepali na čela, ulevili si několika salónními sarkasmy na adresu autora tohoto výroku a případně zpupně odešli ze sálu s obličejem ostentativně vyjadřujícím nesouhlas. Situace je přece právě opačná, říkali by. Wall Street je na historickém maximu, za pouhý rok vydělal ikonický index S&P 500 téměř 27 procent. A ekonomika je přece na prahu snižování úrokových sazeb, což obvykle působí jako burziánský všelék. Tak co se proboha děje, WTF? 

Uznáváme, že jen málo věcí na světě včetně odpoledních amerických rodinných filmů působí na první pohled tak harmonicky jako nynější Wall Street. Jedna vlastnost současného trhu ovšem dokáže přinejmenším znepokojit. Relativně velké části investorské populace totiž přestává půlroční výnos šestnácti procent stačit. Jde primárně o drobné investory a je to logické.

Když „vsadíte“ pět tisíc korun a za půl roku z nich máte 5750, tak je to ze všech možných úhlů pohledu výnos v absolutní částce marginální. K dovolené ani k autu vás to nijak zásadně neposune a efekt zmiňovaných patnácti procent možná tak zafunguje jako večerní akademické téma mezi druhým a třetím pivem. Je třeba vydělat podstatně více za podstatně kratší čas, zaznívá z tohoto tábora „investorů“. Jinými slovy: trh ovládla chamtivost.

Trh má přitom na tento typ „problému“ efektivní lék. Poprvé byl masově ozkoušen v roce 2021 a zpočátku se zdálo, že je to ve světě burz objev na úrovni penicilinu. A totiž meme akcie. Tedy akcie firem, jejichž byznys sice mnohdy skomírá, což ovšem mase spekulantů nebrání je koordinovaně skupovat, a technicky tak šroubovat cenu výše.

Ocitnout se ve světě těchto titulů ve správný čas znamená něco jako pocítit poprvé v životě stav beztíže. Je to odkaz na vrcholné období hippies, a protože jde navíc o peníze, emocionální intenzitou nechává svět meme stocks tuto éru dokonce daleko za sebou. Zároveň neexistuje sféra světa, ve které by hrál větší význam termín „udržitelnost“ než právě zde.

Meme boom ohlašuje záchvat chamtivosti

Současný trh přitom prožívá renesanci meme akcií. Protože je chamtivý. A právě chamtivost bývá i příznakem krize, protože žádá vyšší výnosy, než dokáže generovat reálný byznys. Boom chamtivosti přitom nikdy nepřichází jen tak, když jde trh do strany, anebo je dokonce poblíž minima. Přichází poblíž vrcholu, kdy se zdá, že je možné vše. Podívejme se na to, jaké akcie byly a jsou v hledáčku meme-makerů, kolik dokážou vydělat, zatímco vypijete jedno kafe, a jak takové příběhy skončily v minulosti. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!