Olivie Lacenová: NFT a DeFi nejsou nafouknutou bublinou, ale rizika trvají | e15.cz

Olivie Lacenová: NFT a DeFi nejsou nafouknutou bublinou, ale rizika trvají

Olivie Lacenová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pandemie koronaviru výrazně mění chování investorů. Stále více můžeme pozorovat, že se jejich pohled upíná k novým alternativám na trhu, které nepodléhají centralizovanému systému. První z nich jsou NFT, tedy „non fungible tokens”, což jsou takzvané nezaměnitelné tokeny. U NFT se zdá, že klasické obrazy jsou už přežitek. Mladá generace se zaměřuje na digitální umění v posledních měsících právě v podobě NFT. Přestože první NFT vzniklo již v roce 2015 na blockchainu Ethereum, až donedávna byla tato forma investice předmětem zájmu spekulantů a sběratelů.

Přelomovým se stal letošní rok, konkrétně první čtvrtletí, kdy dosáhl trh s NFT hodnoty dvou miliard amerických dolarů. Zájem veřejnosti nepochybně přitáhla i zvučná jména umělců, kteří tímto způsobem prodávají svá díla a ke kterým patří zejména Paris Hilton nebo Beeple, ale nedávno investovala do nákupu NFT například i společnost Visa. O rostoucí popularitě tohoto trhu svědčí i fakt, že podle portálu Nonfungible.com na konci roku 2020 dosahovala hodnota NFT trhu „jen“ 338 milionů amerických dolarů. Ale objem prodeje ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl až 10,7 miliardy dolarů, což znamená, že vzrostl více než osminásobně ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Nejvyšší historický objem prodeje zaznamenaly NFT během tohoto léta, kdy se v týdnu do 29. srpna zrealizovaly platby v hodnotě 1,610 miliardy dolarů.

Video se připravuje ...
NFT - Nezaměnitelný token

A jak fungují NFT v praxi? Využívají blockchain na zaznamenání vlastnictví digitálních předmětů, jako jsou obrázky, fotky, videa, různé sběratelské předměty, ale například i pozemky ve virtuálním světě. Tím nejznámějším je nepochybně Decentraland, jehož tržní kapitalizace v září 2021 dosáhla 888 milionů dolarů. NFT je pro běžné smrtelníky stále poměrně drahou záležitostí. Pokud však bude zájem velkých hráčů o investice do tohoto trhu růst, je více než pravděpodobné, že v budoucnu bude „umění NFT“ dostupnější i pro širokou veřejnost.

Dalším chytrým systémem postaveným na blockchainu je DeFi, což je zkratka pro decentralizované financování, které představuje „novou“ formu finančních služeb, nezávislou na klasických centralizovaných zprostředkovatelích financování, jako jsou banky, burzy, makléřské společnosti a podobně. Namísto toho používá takzvané chytré kontrakty na blockchainu. Umožňuje půjčovat někomu jinému, půjčovat si se zabezpečením, ale i bez záruky, ať už krátkodobě, nebo dlouhodobě, vydělávat na úrocích, obchodovat s tokeny, koupit si pojištění, spravovat své portfolio a další možnosti. A to vše v absolutním soukromí bez potřeby identifikace.

Výhodou je, že není třeba se bát institucí, které by mohly zablokovat platbu nebo zakázat přístup k čemukoliv. Převody finančních prostředků trvají pouze několik minut. Díky automatizaci a vysoké bezpečnosti nehrozí riziko lidské chyby. Velká výhoda DeFi spočívá v tom. že je postavené na transparentnosti - kdokoli si může prohlédnout údaje o produktu a zkontrolovat, jak systém funguje, což například u finančních institucí není možné. Nelze nahlédnout do jejich úvěrové knihy nebo záznamů o správě majetku. Hodnota tržní kapitalizace DeFi neustále roste. Podle serveru TradingView.com dosahovala v pondělí v poledne hodnoty 164 miliard dolarů, což je dosud nejvyšší hodnota.

Rozhodně nelze tvrdit, že by alternativní investice ve formě NFT a DeFi byly jen nafouknutou bublinou, jak někteří konzervativnější analytici stále tvrdí. Oba druhy alternativních investic mají reálné fundamenty, opírají se o jedinečnou technologii. Nicméně v současném úvodním stádiu rozvoje jejich trhu je třeba mít na paměti, že jde o vysoce rizikovou investici.

Autorka je hlavní analytička v Topforex

Autor: Olivie Lacenová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video