Ostudný primát europoslanců. Babišova manažerka Nagyová čelí žádosti o zbavení imunity

Jana Nagyová s Andrejem Babišem

Jana Nagyová s Andrejem Babišem Zdroj: Blesk:Renata Matějková

Stalo se, co se dalo očekávat. Vrchní soud v Praze požádá Evropský parlament o zbavení imunity Jany Nagyové obžalované spolu s Andrejem Babišem v dotační kauze Čapí hnízdo. Soudní řízení v této věci stále běží, jen se na ni v kampani zapomnělo. Teď se vrátí i na unijní úroveň a není jediným restem tohoto případu.

Článek vyšel také na webu Reflex.cz.

Bývalá manažerka společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Nagyová (Mayerová), rodačka z Košic, se jako poradkyně ministra financí Andreje Babiše v Sobotkově vládě věnovala evropským fondům. Přízeň předsedy ANO má své pádné důvody. Chodila s ním k soudům kvůli podezřelé dotaci pro nejlepší projekt, který podle svých slov vymyslel.

Jelikož běží odvolací řízení, kauza stále nekončí. Vrchní soud v Praze potvrdil, že shromažďuje podklady k podání žádosti o vydání čerstvě zvolené europoslankyně k pokračování trestního stíhání. Jaký je další postup? Pokud příslušný národní orgán požádá Evropský parlament o zbavení imunity jeho člena, bude se žádostí nejprve zabývat výbor pro právní záležitosti.

Výbor přijme doporučení, na jehož základě rozhodne o vydání plénum europarlamentu. Na jeho půdu se tak jako bumerang vrací kauza Babišových sporných dotací, ke které už v minulém funkčním období přijímal rezoluce. První schůze poslanců v novém složení bude zahájena v červenci.

„Pokud EP souhlas udělit odmítne, bude trestní stíhání vyloučeno po dobu trvání mandátu. Odmítnutí vydání europoslance je proto důvodem k přerušení řízení, nikoliv však k jeho zastavení. Po skončení mandátu je pak možné v trestním řízení pokračovat,“ doplnil Reflexu právník Jiří Kučera z advokátní kanceláře Kučera & Associates.

Doba se mezitím posunula. Babiš není premiér a změní se i post eurokomisaře, kde kandidátka ANO Věra Jourová nepřípustně předjímala opačné závěry OLAFu konstatováním, že s dotací bylo vše v pořádku. Dá se očekávat, že nová evropská sestava ANO bude hájit zájmy svého šéfa a jeho holdingu, a tudíž i jeho nejbližších spolupracovníků, ještě úporněji než ta předešlá.

Babišova chráněnkyně Nagyová čerpá jeho mimořádnou přízeň jedině kvůli kauze Čapí hnízdo, na níž se podílela zpracováním žádosti o poskytnutí padesátimilionové dotace. Nelze se zbavit pochybností, že Babišovy pokusy umístit ji v politice jsou odměnou a pojistkou za její loajalitu.

Senátní volby v jihlavském obvodu v roce 2022 ještě nevyšly, Nagyová byla poražena předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Podařil se až průnik do Evropského parlamentu. Babiš zařídil její zvolení umístěním na páté místo kandidátky ANO, přičemž dostala 14,4 tisíce preferenčních hlasů. Minimálně tolika voličům nevadí její trestní stíhání, čímž se odlišuje od všech zvolených českých europoslanců.

Okolnosti sporné dotace určené malým a středním podnikům se už před osmi lety staly předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení a Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který ve svých závěrech konstatoval podvodné jednání.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!