Pohledem Aleny Vitáskové: Výhody zjednodušeného připojení

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková vystoupila 3. března v Praze na tiskové konferenci ke změnám tarifního systému plateb za elektřinu.

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková vystoupila 3. března v Praze na tiskové konferenci ke změnám tarifního systému plateb za elektřinu. Zdroj: CTK

Vyhláška Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o připojení k elektrizační soustavě nabízí možnost zjednodušeného připojení zdrojů o výkonu max. 10 kW. O technických náležitostech jsem již psala, v čem dalším je tento způsob výhodný?

Takto připojené elektrárny - např. malé solární zdroje na střeše rodinného domu – nejsou určeny k podnikání. Nemusíte mít živnostenský list, ani licenci ERÚ. Z toho vyplývá první výhoda, protože tak odpadá veškerá administrativa, která se zařizováním živnosti nebo licence souvisí.

Druhou významnou výhodou je, že v případě ztráty zaměstnání nejste bráni jako podnikatel. Máte tedy nárok hlásit se na úřadu práce a nepřijdete tak o podporu v nezaměstnanosti. V případě, že byste licenci měli, příjmy z licencované výroby elektřiny by byly považovány za výdělek z podnikání, a podnikatel nemá na podporu nárok.

Zjednodušené připojení zároveň znamená jen minimální kontakt s distributorem. Před spuštěním zařízení do provozu však musíte mít uzavřenu smlouvu o připojení výrobny s vaším provozovatelem distribuční soustavy.

Věřím, že řadě domácností úprava vyhlášky platná od ledna roku 2016 už usnadnila život. To, že nemusí mít licenci, zas znamená, že se v budoucnu v případě ztráty zaměstnání nedostanou do zbytečných problémů a bude jim náležet podpora v nezaměstnanosti i podpora při hledání práce.

Autorka je předsedkyní ERÚ