Pohledem Jury Ibla: EET může být lepší. Není to tak těžké | e15.cz

Pohledem Jury Ibla: EET může být lepší. Není to tak těžké

EET pokladna
EET pokladna
• 
ZDROJ: Aleš Pospíšil

Jura Ibl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tento text by mohl být otevřeným dopisem Andreji Babišovi, ale i Janu Farskému, Pirátům a všem, kteří stojí o zlepšení evidence tržeb. Evidenci tržeb totiž zlepšit lze a není to ani zdaleka nadlidský úkol. Vím, co říkám, už rok se starám o více než tisíc lidí, kteří tržby evidují každý den.

Zákon, který povinnost přinesl, je nedopečený dort. Především se neměl tak překotně zavádět. Amen. Stalo se. Zákony podobného typu jsou ale Pandořinou skříňkou. Špatně se berou zpátky.

Je pěkné, že ODS či TOP 09 chtějí EET zrušit, ale vážně by mě zajímalo, jak si to představují. Peníze investované českými podnikateli do prvních dvou vln už nikdo nikomu nevrátí. A první vlny byly nelítostné. Bylo úplně jedno, jestli jste důchodce s pokojíkem k pronájmu anebo veliký supermarket.

Evidovat musíte. Jak potom chcete obhájit zrušení dalších dvou vln, když nespravedlnost už byla napáchána? A to vůbec nezmiňuji nás, prodejce pokladen. Jsou tu desítky firem s plnými sklady a milionovými úvěry. I my malí máme v EET nainvestovány stovky tisíc korun. Zkrátka: řeči o rušení zákona jsou líbivé mlácení prázdné slámy.

To ale neznamená, že situace se nemůže zlepšit.

Mluví se o výjimkách pro menší podniky. Naprosto souhlasím. Problém je, že každá výjimka dělá celý systém nepřehlednější. Už dnes je tu opatření pro podniky s obratem do 500 tisíc korun a zjednodušený režim. A už dnes v těchto dvou věcech lidé neskutečně plavou. Jak to vím? Protože to s nimi řešíme. Nejen s nimi, ale i s úředníky, kteří se v tom sami občas neorientují.

Jediná opravdu vymahatelná výjimka je omezení povinnosti na plátce DPH. Už léta máme nástroje, které povinnost plátcovství kontrolují, a být plátcem zároveň nese výhody, které dopad regulace zmírňují.

Touto výjimkou zavedenou pro budoucí i minulé vlny vyřešíte problémy farmářských trhů, seniorů, kteří si přivydělávají drobným podnikáním, malých řemeslníků. A uleví se i úřadům, protože s neplátci DPH je také nejvíce práce. Zjednodušte to. Všem. Ať neplátci neevidují vůbec nebo dobrovolně.

Rok vydáváme elektronické účtenky. Nějakých sto tisíc měsíčně. Bavíme se s dalšími podniky, které to dělají. Funguje to skvěle. Díky tomu si ani malé podniky nemusejí kupovat tiskárnu a evidence tržeb se tím scvrkne z hrůzy za desítky tisíc korun na jednu jednoduchou aplikaci v mobilu. Už před rokem jsme na Generálním finančním ředitelství nabízeli, že náš systém „kasabločků“ (trhacích bločků s odkazem na konkrétní účtenku) a vyzvedávání elektronických účtenek otevřeme všem výrobcům pokladen.

Víme, že se aktuálně na ministerstvu financí řeší, co s těmi kilometry natištěných toxických papírků, které končí z 80 procent v koši. Ani Účtenkovka na tom nic nezměnila.

Je tu velká vůle vytvořit společný standard pro elektronickou účtenku, tak toho pojďte využít. Podniky, které už tiskárnu paragonů mají, mohou tisknout jen zkrácenou verzi s odkazem na účtenku na webu, kde zákazníci jen kliknou a budou zaregistrovaní v Účtenkovce. Já vím, jsou tu ty babičky, které doma nemají internet. Ale vzhledem k tomu, že Účtenkovka je dostupná pouze na internetu, je tohle trochu zbytečná starost.

Lidé, kteří vydávají elektronické účtenky, přesně vědí, kdy přišla kontrola z Finančního úřadu – jsou to ti zákazníci, kteří chtějí účtenku vypsat. Nikdo jiný o tištěnou účtenku nestojí. Děláme o tom pravidelné průzkumy u našich zákazníků. Elektronická účtenka je český unikát a funguje dobře. Pojďme se bavit o tom, co by přechod na elektronické účtenky obnášel. Pro malé podniky to bude obrovská úleva a několikatisícová úspora, větším je to jedno. Ty nic měnit nemusí. Mezi výrobci pokladen už máme několik významných spojenců, kteří jsou ochotní sednout ke kulatému stolu.

Je toho víc, co by se na EET mohlo zlepšit. Daňový portál je zlo a spousta věcí tu nedává smysl, ale po roce provozu a s dvěma vlnami plnými malých podniků je na čase se bavit o tom, co je reálné. Proto uvádím návrhy, u nichž je největší potenciál pro širokou shodu.

Zvažte to, nic jiného nežádám.

Autor je zakladatelem Malé pokladny.

Autor: Jura Ibl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video