Arsen Lazarevič: Zelený je Shrek, ne nafta | E15.cz

Arsen Lazarevič: Zelený je Shrek, ne nafta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

Arsen Lazarevič

Share on Facebook Messenger
Ministr zemědělství Marian Jurečka vehementně hájil zelenou naftu a chce ji rozšířit i na živočišnou výrobu. Pod tímto pojmem se neskrývá žádná bioekologická fair trade nafta, ale daňová vratka ze spotřební daně na pohonné hmoty pro zemědělce.

Podpora zemědělců se tak děje na úkor všech ostatních občanů České republiky. Nehledě na to, že zde existuje tolikrát popsaný střet zájmů a riziko oligarchizace, kdy ministr financí si vehementně podporuje své podnikání. A v situaci, kdy vláda při rekordním pokrizovém růstu neudržuje vyrovnaný rozpočet, se zdají být tyto pobídky zemědělcům čirou esencí šílenství.

Občané Česka nezažili mnoho ministrů zemědělství, na které budou s láskou vzpomínat. Ministr Jurečka však svými nejrůznějšími dotačními programy (dotace na mléko, prasata), které jsou vyhazováním peněz daňových poplatníků, aspiruje na to stát se tím nejhorším.

Irský hrubý domácí produkt díky nízkým daním rostl o čtvrtinu, zatímco socialistická Itálie stagnovala a čeká ji rozsáhlá bankovní krize. Podle MMF neporoste i 20 let. Venezuealizace některých evropských zemí, především na jihu, může uvrhnout celou EU do jedné velké, permanentní krize. Dokázal to i eurokomisař pro ekonomické a měnové otázky, který nechce pokutovat Španělsko a Portugalsko pro překročení deficitu. Maastrichtská kritéria se tak stala pouhým cárem papíru.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.