Budete se mít hůř, i kdybyste nechtěli | E15.cz

Budete se mít hůř, i kdybyste nechtěli

Solární elektrárny, ilustrační foto
Solární elektrárny, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rekordní ceny energií, nejistá vyhlídka pro letošní zimu a obecně dění posledních týdnů v Evropské unii ukazují, že ne vše musí vždy fungovat tak, jak jsme si to naplánovali. Evropská komise a členské státy EU se nás poslední roky snaží přesvědčit, že naše věda a analýza pokročily tak daleko, že jsme schopni předvídat dění na mnoho desítek let dopředu. Ve východní části evropské sedmadvacítky samozřejmě s podobným uvažováním máme zkušenost, ale připodobňovat současný blok ke komunistickému režimu by bylo příliš laciné.

Každopádně platí, že ještě poměrně nedávno Evropská komise odhadovala, že cena emisní povolenky se v roce 2030 bude pohybovat kolem 30 eur. Nyní se nacházíme na více než dvojnásobku. Opakovaně jsme slyšeli, že přechod na „zelenou“ nebude mít dopad na peněženky občanů a náklady ponesou zejména firmy, kterým EU nejrůznějším způsobem pomůže.

Přesně to se nestalo. Náklady nesou nejenom firmy, ale rovněž občané. Můžeme se zastavit i u německé Energiewende. Ta měla přinést velmi rychlý přechod našeho nejdůležitějšího souseda na bezemisní energetiku. Výsledkem je rostoucí výroba elektřiny z uhlí a rostoucí emise oxidu uhličitého.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video