Glosa: Český trojúhelník | E15.cz

Glosa: Český trojúhelník

Detail budovy ČNB
Detail budovy ČNB
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Na finanční mapě Evropy se letos rozzářil snad až mystický trojúhelník s těžištěm v Česku. V jednom jeho rohu stojí ČNB chrabře bránící slabou korunu navzdory silnému hospodářství. Ve druhém rohu jsou ostří hoši ponejvíce z londýnské City, kteří si myslí, že o dlouhodobé udržitelnosti slabé české měny vědí své.

A tak do sázek na silnou korunu jenom letos nasypali 65 miliard korun. Ačkoli ČNB leští svou prestiž a City má zaděláno na kšeft (příštího?) roku, smích je prozatím slyšet jen z rohu třetího. V něm sídlí české ministerstvo financí, které vydělává na krátkodobém dluhu.

Mystický trojúhelník má totiž své kouzlo. Jako není kouře bez ohýnku, tak není ani dne bez nových rekordů v láci dluhů české vlády. Lze si jen o horkých nocích bezesných představovat, o kolik vyšší by byly náklady státu na dluhy, pokud by pod korunou nebyl klín. Kdo se bude smát naposledy, zůstává prozatím záhadou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.