Glosa Igora Záruby: Když cesta není cíl | E15.cz

Glosa Igora Záruby: Když cesta není cíl

Igor Záruba

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má kontroverze rád a nebojí se je vyvolávat. K sérii výroků z minulosti přidal v projevu o stavu EU hned několik tezí, které stojí za pozornost.

Eurozóna se má rozšířit na všechny členské země, měnové a hospodářské záležitosti má hlídat speciálně určený eurokomisař, šéfy Evropské komise a Rady EU má nahradit jeden unijní prezident. Evropa musí zůstat otevřená pro imigranty, Turecko nemá v EU co dělat. Některým uším to může znít jako tvrdá muzika.

Tentokrát však Juncker neprovokoval, spíše usměrňoval. Konkrétně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který žádá daleko drsnější změny. Třeba aby unie měla jednoho ministra hospodářství a financí s aparátem za miliardy eur. Společné mají oba politici jedno: volají po reformách, které EU potřebuje.

Chybí však definice toho, čím by být chtěla. Mluví se o cestách, ale ne o cíli. V Junckerově případě máme co dělat s další řečí, která cosi navrhuje, ale nic neřeší.

 

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!