Glosa Igora Záruby: Tusk v křesle, Varšava na nohou | E15.cz

Glosa Igora Záruby: Tusk v křesle, Varšava na nohou

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polský Proevropan Donald Tusk zůstává předsedou Evropské rady, pravicově-nacionalistické vládě premiérky Beaty Szydlové navzdory. Ta se odmítla podepsat pod závěry summitu. O procesní krizi v EU se pochybovat nedá. Je však mela kolem Tuska projevem krize unie jako takové?

Není sporu, že polská vládní PiS utrpěla v Bruselu diplomatickou porážku. A že se Tuskova opoziční Občanská platforma dostala do pozice proradného subjektu. Že je Tusk v očích PiS „pohůnkem“ Berlína, je logickým vyústěním této nevole. Nyní půjde o to, v jakých mezích se napětí udrží. Část polské scény vydává bruselský výsledek za svůj úspěch. Vždyť jsme se vzbouřili, tvrdí.

To je lepší varianta, takto by se Poláci mohli zklidnit. Horší jsou hlasy, jež mluví o facce pro Varšavu a žádají bojkot Evropy. Drolení unie z tohoto směru nelze brát lehkomyslně: Polsko představuje hlasovací váhu 40 milionů obyvatel.

Více komentářů čtěte ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.