Glosa Jany Havligerové: Odvážně směr Čína | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: Odvážně směr Čína

Prezident Miloš Zeman v Šanghaji
Prezident Miloš Zeman v Šanghaji
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Havligerová

Share on Facebook Messenger

Prezident Miloš Zeman apeluje na podnikatele, aby projevili odvahu. Výzva zazněla v Šanghaji při zahájení česko-čínského podnikatelského fóra. Vzhledem k místu, kde hlava státu slova pronesla, se dá konstatovat, že ví, o čem mluví. Ačkoli se Zeman, jak zdůraznil, v Číně cítí jako přítel, těžko může zavřít oči nad tím, že chůze po Hedvábné stezce není úplně hladká.

Hospodářská spolupráce s čínskými podniky má jistá úskalí – viz příběh společnosti CEFC. Ten ale Zeman zřejmě neměl na mysli, když vyzýval k odvaze. A jistě to nebyla ani reakce na fakt, že v Evropě spíše roste opatrnost vůči čínským investicím do strategických podniků. Zeman akcentoval vzájemné obchodní vztahy mezi oběma zeměmi.

Pravda, zlepšit je tak, aby se nejednalo o převážně jednosměrný tok čínského zboží do Česka a aby Peking více otevřel domácí trh, by bylo užitečné. Nakolik tomu podobná fóra pomáhají, budeme moci změřit až ve chvíli, kdy se z memorand a dohod ze Šanghaje stanou skutky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.