Glosa Jany Havligerové: Peníze by byly, ale... | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: Peníze by byly, ale...

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Vstoupit do diskuze
0

Státní rozpočet ke konci září zaznamenal další rekord, přebytek se zvýšil na 82,3 miliardy korun. Znamená to, že v meziročním srovnání stouply celkové příjmy eráru o 57 miliard.

Šéf státní pokladny se chlubí, že je to především zásluha lepšího výběru daní, kontrolních hlášení a kontrolních akcí finanční správy vůbec. Fajn, neberme Babišovu rezortu jeho zásluhy. Že vláda vybírá lépe daně, dokládá fakt, že příjmy z inkasa DPH a spotřebních daní jsou vyšší, než by odpovídalo růstu spotřeby.

Samozřejmě k rekordnímu přebytku pomohlo i to, že se daří ekonomice a Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii. Peníze jsou, jak říká ministr financí. O to smutnější je ale pohled na státní výdaje. Vybrané finance pro změnu není za co utratit. Smutným důkazem je meziroční pokles výkonu stavebnictví o dvě procenta. Zastavit tento neblahý trend přitom nebude vůbec jednoduché. Velké stavby, především infrastrukturní, prostě nejsou připravené.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.