Glosa Martina Čabana: Nejmenší jmenovatel | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Nejmenší jmenovatel

Martin Čaban

Martin Čaban

Společná zasedání české a slovenské vlády jsou hezká tradice založená před čtyřmi lety vládou Petra Nečase. Jde o událost výsostně symbolickou, ale i symboly mají svou sílu a význam. Je jasné, že na setkání, které má jen potvrdit kvality vzájemných vztahů, se agenda smrskne na hledání nejmenšího společného jmenovatele.

Takže přes všechno vrzání v unii i uvnitř visegrádské čtyřky, přes všechno středoevropské kverulantství během evropských debat jsme se od českého i slovenského premiéra dozvěděli, že „pro malé státy ve střední Evropě neexistuje k Evropské unii žádná alternativa“. Jsou to povědomá slova.

„Členství v Evropské unii pro nás alternativu nemá,“ pravil v roce 2009 Václav Klaus v prezidentském novoročním projevu. Letos na konferenci v jižní Francii už vesele citoval britského exministra financí Nigela Lawsona: „Alternativou k členství v EU je nebýt členem EU.“ Tak snad ten nejmenší společný jmenovatel českým a slovenským vládám vydrží déle.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.