Glosa Martina Čabana: Ústava platí i před volbami | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Ústava platí i před volbami

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Andrej Babiš napsal Bohuslavu Sobotkovi rozhořčený dopis. Stěžuje si, že poslanci se na něm dopouštějí lynče. V něčem má šéf ANO pravdu. Bod, který poslanci minulý týden projednávali, nesl název „Daňové podvody ministra financí“. 

To je na jedné straně mazácká provokace od Miroslava Kalouska, který onen bod navrhl (tedy i pojmenoval) a prosadil, ale současně je to za čárou. Ministr financí dosud za žádný podvod odsouzen nebyl, a tudíž jde maximálně o podezření. Nicméně usnesení poslanců, o něž jde především, už je formulováno korektněji.

I proto by na něj Babiš měl reagovat méně hystericky. Jednání poslanců jistě bylo a ještě bude ovlivněno volební kampaní. Ale ústava platí i během volební kampaně. A v ústavě se píše, že vláda, tudíž i ministr financí, se zodpovídá poslancům.

Sněmovna je v tomto případě suverén. Strach a pohrdání, které vůči ní Babiš střídavě projevuje, jsou pro demokracii nebezpečnější než jistá rozdováděnost poslanců způsobená blížícím se termínem voleb.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.