Glosa Petra Peška: Euro pod stolem | E15.cz

Glosa Petra Peška: Euro pod stolem

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přijmout, či nepřijmout? Variace hamletovské otázky, která by se týkala společné evropské měny, teď není aktuální. Neboli, není na stole. Je ale dobré si čas od času připomenout, jaké vlastně postoje jednotlivé strany k euru mají. Mimo jiné i proto, že momentálně nejsilnější hnutí ANO své názory na euro občas mění, takže je fajn znát aktuální stav.

Debatu se nyní podařilo otevřít nové předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. Ponechme stranou její poněkud zvláštní geopolitické argumenty typu, že je „potřeba vymanit se ze společnosti zlotého a forintu“. Slova o tom, že by bylo dobré vyměnit korunu za euro, z úst některých představitelů této strany zaznívají dlouhodobě a je v pořádku, že to šéfka TOP 09 deklarovala takhle jasně.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat, zvláště od ODS. V pondělí se odmítavě v SMS zaslané serveru Novinky.cz vyjádřil i premiér Andrej Babiš, pro zachování koruny jsou i komunisté, SPD a i nová Trikolóra. Byť každý s jinou mírou razance, podobně jako je tomu u stoupenců eura. Od proeurových postojů (STAN) po zdrženlivěji kladné reakce ve stylu „až to pro nás bude výhodné“ (ČSSD a Piráti) po „zvážení rizik i pozitiv vstupu do eurozóny“ (KDU-ČSL).

Rozdělení politické scény na dva tábory – korunový a eurový – zdaleka neznamená, že by mohla na takovém základě vzniknout i širší spolupráce stran se stejným názorem. Zvlášť rozdíly mezi některými členy toho korunového něco podobného vylučují (A naopak, příslušnost k různým táborům nemusí spolupráci nutně vylučovat). Proti přijetí eura se navíc v současnosti vyslovuje většina obyvatel – což by v případě referenda bylo klíčové – a nakloněna výměně měny není ani Česká národní banka.

Alespoň na chvilku se ale objevilo věcné téma, které se netočí jen kolem jednoho člověka v čele vlády.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video