Školní covidová „áčka“ - glosa Petra Peška | E15.cz

Glosa Petra Peška: Školní covidová „áčka“

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Většina základních škol, které stále fungují, bude fungovat i v pátek. Neboli výzvu, doporučení – či co to vlastně bylo – od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly nevyslyší.

Ředitelské volno jich chystá podle Asociace ředitelů základních škol jen asi 15 procent, podobné odhady (10 až 20 procent) má i Pedagogická komora ČR.

O čem to svědčí? O vzdoru vůči ministrovi, byť z jiného resortu? O riskování a přílišném lpění na výuce? Či naopak o zdravě rozumném přístupu?

Důvody, proč základní školy v pátek nezavřou, se podle Asociace liší. Od snahy ušetřit ředitelské volno na horší časy přes fakt, že zkrácení či zrušení výuky některé školy čeká kvůli volbám i příští pátek, až po tlak rodičů.

Přesto lze v tom všem vidět několik společných prvků. Zjednodušeně by se daly nazvat jako „tři áčka“. První je převážně pozitivní. Ředitelům škol byla přiznána autonomie v rozhodování. Jak by to mělo být všude, kde je to možné a racionální.

Zároveň to lze ale vnímat jako vládní alibismus, respektive alibismus ministra Prymuly, který nebude obviňován, že jen nařizuje. A pokud se to zvrtne, může říct: Měli jste mě poslechnout… Jelikož jde ale jen o jeden den, který by jen těžko koronavirovou situaci nějak výrazně zhoršil, je to nejspíš podezírání liché.

Podobný argument ale může fungovat i u třetího, tentokrát doslovně „áčkového“ hlediska. Tedy, že jde jen o jeden den. O absenci, která je zbytečná. Už takhle se řada ročníků či celých škol uzavírá, přechází se na distanční studium, které klasickou výuku nemůže nahradit.

Zvlášť, pokud jde o tak dlouhou dobu. Nemluvě o tom, že může brzy dojít na uzavření i těch ještě fungujících škol, takže každý den dobrý. Navíc proč prodlužovat už tak prodloužený víkend?

Nejde o nic závažného, o jeden den prezenční výuky méně či více na výsledném vzdělání nic neudělá. Názorně se na tom ale ilustrují rozdílné názory ve společnosti na míru restriktivních opatření.

A kdesi v závětří jsou znát i stále citelnější pochyby o vládní kompetenci v potírání nové vlny koronavirové krize. Takže to byl vlastně i takový zajímavý test.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video