Jan Stuchlík: Protiamerické bludy | E15.cz

Jan Stuchlík: Protiamerické bludy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Ramirez via Flickr (CC BY 2.0)

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nesmyslů kolem připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA je už moc. Třeba hrozba, že Evropu zaplaví nebezpečné americké potraviny, což je oblíbená mantra některých neziskovek a alternativních ekonomů. Jinými slovy tito odmítači obchodní dohody tvrdí, že Američané se dobrovolně dennodenně tráví jedovatým jídlem, podléhají střevním infekcím a jejich těla rozežírá rakovina – jak jinak než kvůli potravinám.

I laikovi je zřejmé, že nic z toho nemůže být pravda. Problém tkví v něčem jiném. Američané odlišně přistupují k zajištění a kontrole bezpečnosti potravin. Zatímco v Evropě se třeba u masa sleduje, zda celý proces zpracování odpovídá hygienickým standardům, v USA je podstatná až bezpečnost konečného výrobku.

Američané netolerují v jídle mikrobiální kontaminaci, zatímco Evropa je k bakteriím tolerantnější. Naopak je háklivější na přítomnost chemických látek.

Evropané také dbají více o blaho chovaných zvířat. Kvůli těmto rozdílům jsou náklady na produkci některých potravin v Evropě vyšší než v USA. Úplné uvolnění obchodu by evropské zemědělce vystavilo levnější konkurenci, s níž by nemohli při dodržování stávajících předpisů bojovat.

Brusel trvá na tom, že evropská pravidla neuvolní a evropské zemědělce ochrání. V obchodní dohodě s Kanadou, která čeká na ratifikaci, je vše jasné. Do Evropy mohou jen potraviny, které splní evropské parametry. Kanadské farmy už připravují zvláštní chovy krav, které nebudou živené hormony a antibiotiky, protože jejich maso půjde do Evropy. Jenže tyto argumenty se zarytým odmítačům všeho amerického do krámu nehodí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.