Jana Havligerová: Jít proti Babišovi samo o sobě nestačí | e15.cz

Jana Havligerová: Jít proti Babišovi samo o sobě nestačí

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
TOP 09 včera na vltavské náplavce v Praze zahájila volební kampaň. Mimořádně rozpačitě, totiž stížností, že strana musí před komunálními a senátními volbami počítat každou korunu, zatímco její „drazí konkurenti“ tyto problémy nemají. Nemusíte hádat dvakrát. Ačkoli předseda Karel Schwarzenberg použil množné číslo, mířil na ANO Andreje Babiše. Koho ze svých soupeřů považuje jeho strana za těžkou váhu, je tedy víceméně jasné.

Méně zřetelné je, co hodlá TOP 09 obcím a městům přinést. O tom totiž nepadlo ani slovo. Pokud tedy za programovou tezi nebudeme považovat skutečně mimořádně citlivé prohlášení pražského primátora Hudečka, že prioritou strany je podpora metropole. Neboť kromě Prahy prý nemá smysl další města rozvíjet, protože s nimi Česká republika díru do světa stejně neudělá. Hudeček si nejspíš nevidí dál než na špičku svého primátorského nosu, možné ale také je, že promluvilo podvědomí. Starostové a nezávislí se na desítkách míst v republice pro podzimní volby ze spojenectví s TOP 09 vyvázali, což výsledek strany zcela jistě poznamená. O to větší mohou být obavy z případné ztráty vlády nad metropolí.

TOP 09 ovšem zdaleka není jedinou stranou, která v kampani poněkud tápe. Zejména v menších obcích a vesnicích, kde je vazba mezi politiky a občany velmi úzká, je váha stranických centrál klasických stran jen minimální. Bodují místní sdružení nezávislých kandidátů a lokální hnutí v čele s lokálními osobnostmi. Stačí pohled na výsledky komunálních voleb z roku 2010. Pro tato uskupení to byl rok rekordní, získala přes sedmatřicet tisíc zastupitelů. Česká politická scéna se tak přibližuje západoevropským trendům. O úspěchu rozhodují kromě dobrého programu a kontaktní kampaně výrazné osobnosti. Najít je v množství potřebném pro komunální volby je pro parlamentní strany prakticky nemožné.

Obavy z babišovců

Občas, a TOP 09 s tím má zkušenost, ovšem stačí alespoň jedna hodně výrazná figura. A jsme u dalšího fenoménu letošních podzimních voleb, totiž nepokrytých či umně skrývaných obav z hnutí babišovců, které zdaleka nečiší jen z TOP 09. ANO na 470 kandidátek postavilo zhruba devět tisíc lidí. Hledali je dost narychlo, a aby si neuřízli podobnou ostudu jako ve volbách parlamentních, chtěli jenom předem prověřené. Volební soupisky proto mnohde připomínají rodinné firmy. Možná ale opravdu stačí, že nejvýše v hierarchii

je prostě Babiš, a volí se ANO. Tedy vlastně vůdce. Možná to tak je a bude. Averze voličů vůči politikům, potažmo stranám typu ODS, TOP 09 či sociální demokracie zatím nijak neslábne.

Přesto nebo spíše právě proto platí, že pouhé vymezování se proti těm, kteří prý „nejsou politiky a makají“, bude mít úspěch jen stěží. Ale kampaň teprve začíná. Na zvážení, koho volit, je skoro na den přesně měsíc času.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery