Jiří Damborský: Vědec, který umí rozjet biotechnologický byznys | E15.cz

Jiří Damborský: Vědec, který umí rozjet biotechnologický byznys

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před šesti lety stál u zrodu biotechnologické společnosti Enantis. Stojí i za firmou CaverSoft, která nyní jako první v Česku uspěla v podnikatelském akcelerátoru s ryze vědeckým projektem pocházejícím z akademického prostředí. Profesor Jiří Damborský, který vede skupinu proteinového inženýrství v Loschmidtových laboratořích brněnské Masarykovy univerzity, se tak stává příkladem vědce, který dokáže ze svých objevů vytěžit víc, než jen citace ve vědeckých časopisech.

CaverSoft, který s přispěním Damborského vyvinul program pro analýzu bílkovinných struktur, byl minulý týden vyhlášen nejlepším letošním projektem podnikatelského akcelerátoru StarCube při Jihomoravském inovačním centru. Software Caver Viewer umí zobrazovat a analyzovat strukturu bílkovin, čímž dokáže zrychlit a zlevnit výzkum a vývoj například ve farmaceutickém a biotechnologickém průmyslu. „Jeden projekt umíme zlevnit v průměru o půl milionu korun, což je zhruba pět procent nákladů. Průměrná laboratoř takových projektů dělá zároveň pět až deset. U velkých firem jde o desítky projektů,“ říká Vilém Šustr, jeden z jednatelů a majitelů firmy. Zatím má firma založená v roce 2011 čtyři a půl tisíce registrovaných uživatelů volně dostupné verze.

Komerční verzi chce začít prodávat na jaře příštího roku. Do světa velkých farmaceutických firem, které se v posledních letech snaží snižovat náklady na výzkum, chce brněnská firma proniknout přes nizozemského prostředníka. „Známe se z vědeckých konferencí. Jeho firma vyvíjí programy, které ten náš doplňují. Čekal, až budeme mít produkt hotový,“ vysvětluje Damborský. V prvním roce by firma CaverSoft ráda prodala deset až dvacet licencí, což by znamenalo tržby v řádu jednotek milionů korun.

Damborský v případě CaverSoftu zúročil zkušenosti s rozjezdem biotechnologické firmy Enantis v roce 2006. Ta se zabývá komercializací proteinů vyvinutých jeho skupinou v Loschmidtových laboratořích. Po šesti letech vývoje zahájí firma příští rok velkovýrobu speciálních bílkovin, které mohou sloužit k detekci škodlivin v prostředí, ale také pomáhat při vývoji léků či biologicky odstraňovat znečištění, včetně bojového plynu yperit. Založení dalších firem, které by zúročily právě probíhající akademický výzkum, Damborský nevylučuje, pokud budoucí objevy nebude možné zařadit do portfolia Enantisu či CaverSoftu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video