Komentář Štěpána Chalupy: Rozdělení ČEZ dává smysl. Jako inspirace může posloužit evropský vzor | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Komentář Štěpána Chalupy: Rozdělení ČEZ dává smysl. Jako inspirace může posloužit evropský vzor

Štěpán Chalupa

Stratégové, investoři i poradci v Asii, USA i jinde se mohou mýlit. Spíš bych jim ale věřil.

Úvahy o rozdělení ČEZ dávají smysl, pokud by šlo o dělení na strategicky významnou a neperspektivní část po vzoru významných evropských utilit. Jenomže z toho, co jsme si o modernizaci struktury ČEZ mohli zatím přečíst, je zřejmé, že by mohla proběhnout podle úplně obrácené logiky. To je špatně.

Velcí hráči jako RWE či E.ON vyčlenili z majetku části, které slibují perspektivní byznys, a zaměřují se na ně: obchod, energetické služby, provoz sítí a obnovitelné zdroje. Doly, uhelné a jaderné elektrárny se pro ně stávají přítěží, které se zbavují.

Bývalý akviziční šéf ČEZ chystá další nákupy firem

Vedení ČEZ chystá něco jiného. Prověřuje variantu samostatného podniku, kterému nadělí do vínku špinavé elektrárny, papírové projekty nových jaderných bloků a otázku, kde sehnat stamiliardy potřebné k jejich výstavbě. Naopak úspěšná divize ESCO, které má podle šéfa ČEZ „nakročeno stát se jedničkou v poskytování komplexních energetických řešení soukromým i státním subjektům ve střední Evropě“, se možná prodá. Neperspektivní část se starou energetikou by ČEZ hodil na krk státu.

ČEZ už asi nikdy nebude mít v energetice tak dominantní pozici jako donedávna. Podíl na výrobě elektřiny mu čím dál rychleji ubírají sami její spotřebitelé – domácnosti, soukromníci, podniky i obce. Ti všichni si začínají elektřinu vyrábět sami v pár panelech na střeše nebo koupí podílu v bioplynce, vodní či větrné elektrárně za humny.

O současné i budoucí podobě energetiky čtěte v magazínu E15 Premium s názvem Energie Česka. Objednávejte zde >>>

Magazín E15 Premium Energie Česka
 

I v nové, na decentralizaci založené energetice ale má ČEZ stejně jako další giganty své výrazné místo. Je potřeba modernizovat sítě pro obousměrný přenos proudu. Stavět a udržovat infrastrukturu pro elektromobily. Na klíč dodávat střešní fotovoltaiky i s financováním. A také se podílet na dražších obnovitelných projektech či provozovat záložní zdroje. Přesně o to usilují konkurenti z Innogy nebo E.ON.

Výroba energie z obnovitelných zdrojů ve světě totiž rychle roste: hlavně ze stále levnějších větrných a solárních elektráren. Masivně do nich investují asijské státy v čele s Čínou a také Spojené státy. EU svou někdejší pozici lídra čisté energetiky před lety ztratila, leč nové vedení Francie to chce změnit. Prezident, premiér a ministr energetiky společně hned po nástupu ohlásili, že do pěti let chtějí mít v zemi nové obnovitelné zdroje o výkonu 26 bloků Temelína. Zároveň se má do roku 2025 snížit podíl jaderné elektřiny z dnešních 75 na 50 procent.

Tomáš Pleskač: ČEZ z Balkánu rozhodně neodchází. V Bulharsku jsme ale zájem investorů nemohli ignorovat

V Česku by šlo z obnovitelných zdrojů už ke konci příští dekády získávat klidně i čtvrtinu energie. Podle výpočtů Wuppertalského institutu může Česko v roce 2050 pokrýt 95 procent své budoucí spotřeby elektřinou z obnovitelných zdrojů, z čehož asi desetina by pocházela z dovozu. Zbytek zajistí plynové elektrárny. Dilema o závislosti na dovozu energie aktuálně zní: buď budeme dovážet ohromná kvanta jaderného paliva z Ruska či USA, anebo rovnou elektřinu, ale jen desetinu spotřeby, a navíc od nejbližších partnerů – z okolních států EU.

Přesto stálý výbor pro jadernou energetiku zběsile zadává Danielu Benešovi zpracování analýz. Ta o dělení ČEZ je poslední v řadě. Analýzy mají pomoci vládě vyřešit otázku, jak postavit nové jaderné bloky v době, kdy se rozestavěné projekty prodražují na násobky původních rozpočtů, protahují se jejich termíny anebo jsou rovnou odpískávány. V době, kdy podíl jaderné energie ve světě setrvale klesá stejně jako počet nově rozestavěných bloků.

Energetičtí stratégové, investoři a poradci v Asii, Francii, USA i jinde se mohou samozřejmě mýlit, když sázejí na budoucnost založenou na obnovitelných zdrojích a decentralizované energetice. Kdybych ale byl na místě zodpovědných politiků v tuzemsku, věřil bych jim a snažil se podpořit demokratizaci energetiky. Domácnosti i stát z toho budou profitovat. V opačném případě hrozí, že se Česko uvrtá do stamiliardových ztrát.

Autor je předsedou Komory obnovitelných zdrojů energie

Autor: Štěpán Chalupa
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!