Komentář Štěpána Křečka: Česká ekonomika ve svěrací kazajce | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Štěpána Křečka: Česká ekonomika ve svěrací kazajce

Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

„Pandemická opatření poničila naši ekonomiku. Do budoucna lze očekávat růst nezaměstnanosti a výrazné zpomalení růstu mezd. Mnozí lidé budou odkázáni na pomoc státu a výrazně se jim propadne životní úroveň,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Statistici v pátek publikovali data o vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle aktuálního odhadu došlo k meziročnímu poklesu hrubého domácího produktu o 2,2 procenta. Jak se ukazuje, restriktivní opatření proti šíření koronaviru svázaly českou ekonomiku do svěrací kazajky.

Naše hospodářství se začalo dusit, protože mu chyběla zahraniční poptávka. Pozitivní vliv měly vyšší výdaje vládních institucí, nicméně jejich růst nezabránil celkově špatným výsledkům. Mezi nejvíce poškozená odvětví patřil zpracovatelský průmysl, obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Zaměstnanost meziročně klesla o 0,5 procenta.

Podle průzkumu ministerstva financí u 13 renomovaných institucí dojde letos k výraznému poklesu české ekonomiky. Respondenti šetření v průměru počítají s propadem hrubého domácího produktu o 7,6 procenta. Tento údaj je v souladu s odhadem BHS, který byl zveřejněn již v březnu a předpokládal pokles ekonomiky o 7,5 procenta.

Největší propad od poslední krize: česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 procenta
Česko exceluje jen ve slibech, pomoc je využívána ke zvýšení osobního PR, říká ekonomka Helena Horská

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!