Martin Čaban: Švarcsystém a tabu | E15.cz

Martin Čaban: Švarcsystém a tabu

Stavební dělník
Stavební dělník
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Martin Čaban

Martin Čaban

Vládu už rozděluje prakticky každé téma, které se ve veřejném prostoru objeví. Naposledy švarcsystém. Pro ODS je to marginálie, na jejíž potírání je škoda plýtvat silami. TOP 09 zase o falešných podnikatelích mluví jako o těch, kteří „zločinně tunelují sociální fondy“. Pravdu samozřejmě nemá ani jedna strana.

Předvolební přestřelka je jen nástrojem pro vymezení pozic a zatajení podstaty problému. Ta spočívá v propastném, a přesto usilovně tabuizovaném rozdílu mezi finančními podmínkami zaměstnanců na straně jedné a živnostníků, podnikatelů a „podnikatelů“ na straně druhé.

Kdyby vláda tyto nůžky přivřela, ideálně z větší části snížením nákladů na zaměstnance, falešných podnikatelů valem ubude. Uchazečům o práci i zaměstnavatelům se zkrátka výrazně ztíží rozvaha nad výnosy, náklady a riziky švarcsystému. Dnes je tato volba pro příliš mnoho lidí příliš prostá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.