Z energetiky Aleny Vitáskové: Druhy elektráren | E15.cz

Z energetiky Aleny Vitáskové: Druhy elektráren

Alena Vitásková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Všechny elektrárny nevyrábějí elektřinu na stejném principu. Jejich základní druhy se rozlišují podle prvotní energie.

Elektrárny tepelné využívají chemicky vázanou energii uvolňovanou při spalování paliva, tedy uhlí, ropy, zemního plynu a podobně. Patří mezi ně Chvaletice, Prunéřov, Opatovice, Tisová, Počerady či Mělník. Princip fungování takové elektrárny je založen na přeměně energie paliva na energii tepelnou, následně na energii mechanickou a poté mechanické energie na elektrickou

Elektrárny jaderné využívají tepelnou energii vznikající při štěpení atomových jader těžkých prvků, uranu 235 nebo plutonia 239. Jsou to Temelín a Dukovany.

Podívejte se, jak se přestavuje elektrárna z uhelné na biomasu:

Přestavba elektrárny Lynemouth ve Velké Británii

Elektrárny vodní využívají kinetickou a potenciální energii vodních zdrojů. Těchto elektráren je v Česku celá řada. Jedněmi z mnoha jsou například Lipno I, Lipno II, Kamýk, Orlík, Slapy, Štěchovice a Vrané, které tvoří Vltavskou kaskádu. V Česku je také mnoho malých vodních elektráren.

Elektrárny větrné využívají energii větru k pohonu větrného motoru, který otáčí generátorem a vyrábí elektrickou energii. Povětrnostní vlivy v tuzemsku však nejsou pro jejich provoz ideální. V Česku funguje kolem 75 větrných elektráren, největší jsou Kryštofovy Hamry – Přísečnice.

Fotovoltaické elektrárny získávají elektrickou energii přímo ze slunečního záření. Není dostatečně analyzováno, do jaké míry je tato výroba takzvaně ekologická. Je třeba zohlednit výrobu a likvidaci solárních panelů nebo také zastavění vysoce bonitní zemědělské půdy.

Z těchto informací už může člověk usuzovat, jakou technologii využívá elektrárna, která stojí třeba nedaleko jeho bydliště. Příště přijde řada na neobnovitelné zdroje a smysl zkratky OZE.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Autor: Alena Vitásková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video