Zápisník Jana Stuchlíka: Předběhli jsme USA | E15.cz

Zápisník Jana Stuchlíka: Předběhli jsme USA

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Není megaprojekt jako megaprojekt. Odpůrci výstavby jaderných elektráren v Česku zase vytáhli do boje. Argumentují jasně. Stavba reaktorů se neúnosně prodlužuje a prodražuje. Pohled na Slovensko, do Finska či Francie jim dává za pravdu.

Jenže kdyby to měl být jediný argument proti jádru, tak by stejní lidé museli bojovat i proti německému pojetí stavby obnovitelných zdrojů. Větrné monstrparky na severu se neobjedou bez monstrdrátů směrem na jih. Jejich dokončení bude mít několikaleté zpoždění. Ještě se skoro nekoplo do země a celý projekt s cenou velké jaderné elektrárny je o skoro polovinu dražší, než byl odhad před čtyřmi roky. Tak kde je ten rozdíl?

Česko předběhlo USA o několik let. Nový americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že po nástupu do Bílého domu se svého byznysu nevzdá. Žádný konflikt zájmů prý necítí. Demokraté v Senátu už kvůli tomu chystají speciální rezoluci. Tohle všechno už máme za sebou. Dokonce jsme přijali i speciální zákon. Nebylo by slušné nabídnout spojencům trochu toho českého know-how?

V USA to vůbec bude zajímavý začátek příštího roku. Trump prohlásil, že první den v úřadě stáhne americký podpis z transpacifické obchodní dohody. Jen pro připomenutí. Byli to republikáni, za něž Trump v Bílém domě usedne, kdo se vzepřel odporu demokratů a dal demokratickému prezidentovi Baracku Obamamovi právo, aby dohodu podepsal. Že by už na tyto zásluhy zapomněli?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video