Zápisník Michala Tomeše: Kde je východ? | e15.cz

Zápisník Michala Tomeše: Kde je východ?

Demonstrace na Slovensku
Demonstrace na Slovensku
• 
ZDROJ: Foto ara
Michal Tomeš

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Post ministra vnitra na Slovensku opustil Robert Kaliňák. Dlouholetý politik se při rezignaci odvolával především na stabilizaci situace v zemi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. To by bylo jistě obdivuhodné, pokud by ale Kaliňák nebyl aktérem několika významných kauz již od začátku tisíciletí. Opouštění veřejných postů kvůli zachování demokratických hodnot a vlastní tváře se v našich zeměpisných šířkách zatím nenosí. Víme o tom své.

Poněkud skepticky tak po několika týdnech nahlížím na vyjádření slovenského webu Novinky.sk. Ten v souvislosti s českými volbami napsal, že „Češi jsou na východ od nás“. Ano, Slováci platí eurem a za hlavu státu si zvolili Andreje Kisku. Ukazuje se ale, že problémy, kterými naši skorobratři trpí, mohou být daleko závažnější. A s ohledem na páteční demonstrace si to Slováci evidentně začínají uvědomovat.

Andrej Babiš se přesto na Slovensku inspiroval a slibuje slevu na jízdné v autobusech a vlacích, jíž chce obdarovat studenty a důchodce. Kromě finančního zásahu do rozpočtu přitom podobný projekt na Slovensku způsobil přeplněné vlaky a zhoršení kultury cestování tak, že mnozí důchodci raději jezdí první třídou, na niž se žádná sleva nevztahuje. Je asi namístě se zeptat, zda máme v době konkurenčních bojů na silnici i železnici, které srážejí cenu jízdného, zapotřebí nechat se politiky kupovat tak okatě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery